Spośród cudzoziemców najwięcej przestępstw popełniają w Polsce Ukraińcy

Statystycznie, spośród cudzoziemców, najwięcej przestępstw popełniają w Polsce Ukraińcy, jednak okazuje się, że najczęściej dopuszczają się ich Gruzini. Tworzą szajki okradające domy.

Aktualizacja: 17.07.2023 16:21 Publikacja: 17.07.2023 03:00

Policjanci wyprowadzają podejrzanego o popełnienie przestępstwa (fot. ilustracyjna)

Policjanci wyprowadzają podejrzanego o popełnienie przestępstwa (fot. ilustracyjna)

Foto: Fotorzepa / Bartosz Jankowski

Głównie kradzieże i jazda po alkoholu, a także posiadanie narkotyków – tych przestępstw w bieżącym roku przebywający u nas cudzoziemcy dopuścili się najwięcej. W ciągu pięciu miesięcy (od stycznia do maja) zarzuty usłyszało blisko 4,7 tys. z nich – wynika z danych Komendy Głównej Policji, o które zwróciła się „Rzeczpospolita”.

Wzrost liczby obcokrajowców podejrzanych o łamanie prawa

Napływ imigrantów, obok korzyści wynikających z zapełniania luk na rynku pracy, ma ciemne strony – wzrost przestępczości. W ciągu dekady grono obcokrajowców podejrzanych o czyny kryminalne zwiększyło się trzyipółkrotnie – z 3,5 tys. w 2013 roku do 12,4 tys. w ubiegłym. Ułatwienia wjazdowe dla obywateli ponad 20 państw, którzy przybędą do pracy, zwiększy ryzyko negatywnych zachowań.

Czytaj więcej

O krok od samosądu na basenie w Bytomiu. Mieli "niewłaściwie" zachowywać się wobec dzieci

Wśród 4695 cudzoziemców podejrzanych o przestępstwa statystycznie najwięcej było obywateli Ukrainy – 2288 osób, Gruzji – 901, Białorusi – 277 oraz Mołdawii – 228 i Rosji – 80.

W gronie 15 najczęściej występujących kolejni są przybysze z Rumuni (69 osób), Niemiec (67), Bułgarii (63) i Czech (51 osób). Pozostali pochodzą z Łotwy, Litwy, Uzbekistanu, Słowacji, Armenii, Azerbejdżanu i Turcji. Migranci dopuszczali się głównie kradzieży – 1156 z nich ma za to zarzuty – oraz kierowania pod wpływem alkoholu – łącznie 1109 osób (40 kolejnych osób, odpowiadało z innego paragrafu – wysoka liczba promili została uznana za przestępstwo). Ponad pół tysiąca osób jest podejrzanych o posiadanie narkotyków, a 152 o łamanie zakazu sądowego. – Chodzi m.in. o kierowanie samochodem po odebraniu uprawnień np. za jazdę po alkoholu – wskazują policjanci.

Kolejni podrabiali dokumenty, dokonywali włamań czy oszustw. Łącznie 84 osoby to podejrzani o spowodowanie wypadku, 80 – o udział w bójce, a 57 – o stosowanie gróźb.

Kradzieże „na kolec”, włamania do mieszkań, kradzieże w sklepach

Kradzieże są często dziełem Gruzinów. Np. w Warszawie wpadło trzech Gruzinów, którzy kradli metodą „na kolec”. Obserwowali osoby wypłacające pieniądze z bankomatów, przebijali w ich autach opony, a gdy kierowcy wychodzili sprawdzić co się stało, złodzieje kradli wypłaconą gotówkę (jeden z poszkodowanych stracił 50 tys. zł).

Szajka włamywaczy – także z Gruzji – na Podlasiu w jeden miesiąc okradła sześć domów. W Lublinie wpadli dwaj Gruzini, którzy włamywali się do mieszkań w całym kraju, podając się za budowlańców lub sprzedawców kwiatów – jeden z nich był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. W Białymstoku policja zatrzymała 40-latka z Gruzji, który miał na koncie 70 kradzieży w dyskontach w całej Polsce. – Jego łupem padały wyroby tytoniowe, produkty spożywcze, a nawet kable, maszynki do golenia czy zabawki – podaje podlaska policja.

Czytaj więcej

Co wiadomo o rosyjskim hokeiście, Maksimie S., który szpiegował w Polsce?

Współczynnik przestępczości wśród obcokrajowców

Statystycznie najwięcej osób z zarzutami to Ukraińcy – jednak skalę ich obecności w Polsce trudno porównać z przybyszami z innych krajów. Obecnie legalnie przebywa ich u nas ok. 1,5 miliona (ok. 1 mln posiada PESEL, a 460 tys. ma ważne zezwolenia na pobyt).

Prof. Brunon Hołyst, kryminolog wskazuje: – Ukraińców jest u nas najwięcej, stąd wrażenie dużej skali popełnianych przez nich przestępstw. Aby poznać rzeczywiste rozmiary zjawiska, trzeba zbadać dla każdej narodowości współczynnik przestępczości, czyli liczbę przestępstw do ogólnej liczby populacji osób z danego kraju – zaznacza.

A uwzględniając liczbę cudzoziemców przebywających u nas legalnie, najgorzej w kryminalnych statystykach wypadają Gruzini – obecnie 22 tys. z nich posiada aktualne prawo pobytu, a podejrzanych o przestępstwa jest 901 osób. Dla porównania – Białorusinów z prawem pobytu jest czterokrotnie więcej – 88 tys., a zarzuty ma tylko 277 z nich. Problemem Ukraińców jest jazda z promilami – stanowią blisko 70 proc. spośród wszystkich obcokrajowców z zarzutami za prowadzenie po alkoholu. Tylko co trzecia „cudzoziemska” kradzież była dokonana przez obywateli Ukrainy, a odsetek włamań wynosił zaledwie 4,7 proc. ogółu.

Głównie kradzieże i jazda po alkoholu, a także posiadanie narkotyków – tych przestępstw w bieżącym roku przebywający u nas cudzoziemcy dopuścili się najwięcej. W ciągu pięciu miesięcy (od stycznia do maja) zarzuty usłyszało blisko 4,7 tys. z nich – wynika z danych Komendy Głównej Policji, o które zwróciła się „Rzeczpospolita”.

Wzrost liczby obcokrajowców podejrzanych o łamanie prawa

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Kradzież cennych książek z BUW. Zatrzymano pięć osób. To Gruzini
Przestępczość
Leszek Czarnecki bez aresztu. Prokuratura nie postawi mu zarzutów w aferze Getback
Przestępczość
Internet nie dla terrorystów. Przełomowe zmiany w polskim prawie
Przestępczość
Jak wpadli Polacy, którzy pobili Leonida Wołkowa
Przestępczość
Pobicie w Wilnie, zlecenie z Rosji, zatrzymani w Polsce