Zwolnienie warunkowe. Breivik rozpoczyna przesłuchanie od nazistowskiego gestu

Anders Breivik wykonał we wtorek nazistowskie pozdrowienie, gdy wchodził do sądu na przesłuchanie w sprawie zwolnienia warunkowego. Sąd zdecyduje, czy powinien on zostać wypuszczony na wolność po spędzeniu ponad dekady za kratkami.

Publikacja: 18.01.2022 11:44

Anders Breivik

Anders Breivik

Foto: PAP/EPA

Anders Breivik, skrajnie prawicowy ekstremista, zabił 77 osób w lipcu 2011 roku w Norwegii, co było największą zbrodnią w czasie pokoju. Osiem osób zabił przy pomocy bomby umieszczonej w samochodzie w Oslo, a następnie zastrzelił 69, w większości nastolatków, na obozie młodzieżowym Partii Pracy.

Breivik podniósł prawą rękę w nazistowskim pozdrowieniu, aby podkreślić swoją skrajnie prawicową ideologię, gdy wchodził do sądu.

Niósł również tabliczki, wydrukowane w języku angielskim, w tym jedną z napisem "Stop ludobójstwu na naszych białych narodach" oraz "Nazi-Civil-War".

Zwracając się do sędziego, Breivik opisał siebie jako kandydata do parlamentu.

Czytaj więcej

Anders Breivik odsiedział 10 lat. Chce wyjść na wolność

42-latek odbywa karę 21 lat pozbawienia wolności, która może zostać przedłużona na czas nieokreślony, jeśli zostanie uznany za osobę stanowiącą ciągłe zagrożenie dla społeczeństwa.

Sąd w Skien, na południowy zachód od stolicy, gdzie Breivik odbywa karę, rozpatrzy sprawę w tym tygodniu, po tym jak prokuratura w Oslo odrzuciła w zeszłym roku wniosek Breivika o przedterminowe zwolnienie. 

"Nasze stanowisko jest takie, że konieczne jest (dalsze) przetrzymywanie Breivika w zamknięciu, aby chronić społeczeństwo" - przekazała agencji Reutera przed rozprawą prokurator Hulda Karlsdottir.

Postępowanie odbędzie się w ciągu maksymalnie czterech dni w więziennej sali gimnastycznej przekształconej w prowizoryczną salę sądową, a decyzja ma zapaść około tygodnia później.

Jeśli jego prośba o zwolnienie zostanie odrzucona, Breivik, który zmienił swoje nazwisko na Fjotolf Hansen, będzie mógł ubiegać się o ponowne przesłuchanie za rok.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów