Ława przysięgłych przyznała 75 milionów dolarów dwóm niepełnosprawnym intelektualnie przyrodnim braciom, którzy spędzili dziesięciolecia za kratkami po tym, jak zostali niesłusznie skazani za gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki w 1983 roku.

Ośmioosobowa ława przysięgłych w piątek zdecydowała, że Henry McCollum i Leon Brown powinni otrzymać po 31 mln dolarów odszkodowania, 1 mln dolarów za każdy rok spędzony w więzieniu. Ława przysięgłych przyznała im również 13 milionów dolarów odszkodowania za straty moralne.

- Ława przysięgłych, która wysłuchała wszystkich dowodów, w tym tych niesłusznie zatajonych, uznała, że Henry i Leon są niewinni. Stwierdzono, że zostali ewidentnie i boleśnie skrzywdzeni - powiedział po procesie adwokat Elliot Abrams. 

McCollum i Brown prowadzili sprawę cywilną przeciwko członkom organów ścigania od 2015 roku, twierdząc, że ich prawa obywatelskie zostały naruszone podczas przesłuchań, które doprowadziły do ich skazania.

Obaj zostali zwolnieni z więzienia w 2014 roku po tym, jak dowody DNA, które wskazywały na mordercę, uniewinniły ich. Byli nastolatkami, kiedy zostali oskarżeni o zbrodnię, która wydarzyła się w Red Springs w hrabstwie Robeson.

Adwokaci mężczyzn powiedzieli, że byli przestraszonymi nastolatkami, którzy mieli niskie IQ, kiedy byli przesłuchiwani przez policję i zmuszani do przyznania się do winy. McCollum miał wtedy 19 lat, a Brown 15. Obaj zostali skazani na karę śmierci.

McCollum spędził większość ze swoich 31 lat w więzieniu w celi śmierci, stając się najdłużej przebywającym w celi śmierci więźniem w Karolinie Północnej. Brownowi, który cierpi na zaburzenia psychiczne związane z pobytem w więzieniu i wymaga opieki w pełnym wymiarze godzin, zmieniono wyrok na dożywocie.

W piątek Biuro Szeryfa Hrabstwa Robeson przekazało braciom 9 mln dolarów. Miasto Red Springs zawarło ugodę w 2017 r. na kwotę 1 mln dolarów.

- Mam swoją wolność - powiedział McCollum. - W więzieniach jest jeszcze wielu niewinnych ludzi. I nie zasługują na to, by tam być - dodał.