Średni wskaźnik cen najbardziej popularnych surowców żywnościowych na świecie wyniósł 135,7 pkt wobec 135,9 pkt w październiku. W porównaniu do listopada 2021 nastąpił ich wzrost o 0,3 proc. Teraz staniały zboża, nabiał i mięso, pokrywając niemal w całości wzrost cen olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż wyniósł 150,4 pkt, o 1,9 pkt (1,3 proc.) mniej niż w październiku, ale o 9 pkt (6,3 proc.) więcej niż rok temu. Ceny pszenicy zmalały o 2,8 proc. głownie po dołączeniu Rosji do inicjatywy zbożowej na Morzu Czarnym i po przedłużeniu tej umowy o eksporcie. Wpłynął na to też mniejszy popyt na dostawy z USA z powodu wyższych cen. Grube ziarna staniały o 1 proc., kukurydza o 1,7 proc., także dzięki eksportowi z Ukrainy, sorgo o 1,2 proc. Z kolei jęczmień zdrożał o 2,5 proc, a ryż o 2,3 proc.

Indeks cen olejów roślinnych wyniósł 154,7 pkt, o 3,4 pkt (2,3 proc.) więcej, po spadku przez 7 wcześniejszych miesięcy. Był to wynik wyższych cen oleju palmowego i sojowego, choć staniały olej rzepakowy i słonecznikowy. Olej sojowy zdrożał z powodu popytu w produkcji biodiesla.

Czytaj więcej

Polskie mleczarnie zarabiają miliardy. Mlekovita głównym rozgrywającym

Wskaźnik cen nabiału zmalał o 1,7 pkt (1,2 proc.) do 137,5 pkt, piąty kolejny miesiąc, ale był o 11,6 pkt (9,2 proc.) większy niż przed rokiem. Najbardziej staniało chude mleko w proszku, bo zmalał popyt w imporcie. Pełne mleko w proszku było tańsze, bo Chiny mniej kupowały. Mały popyt na masło też wpłynął na spadek cen, z kolei sery zdrożały, bo popyt był duży, a zmalały możliwości ich eksportu z Europy Zachodniej.

Wskaźnik cen mięsa wyniósł 117,1 pkt, mniej o 1,1 pkt (0,9 proc.), tez kolejny piąty miesiąc spadku. Staniała zwłaszcza wołowina z powodu większego eksportu Australii i Brazylii. Inne rodzaje mięsa zdrożały, najbardziej baranina, także drób z powodu ognisk ptasiej grypy w wielu krajach. Wieprzowina zyskała w związku z nadchodzącymi świętami.

Wskaźnik cen cukru zwiększył się o 5,7 pkt (5,2 proc.) do 114,3 pkt; był to pierwszy wzrost po 6 miesiącach spadku, wynikał z nagłego popytu i mniejszych dostaw z powodu opóźnień w produkcji i po ogłoszeniu przez Indie mniejszych limitów eksportowych. Wzrost cen etanolu w Brazylii też zrobił swoje. Mimo wzrostu w listopadzie ceny cukru były o 5,9 pkt (4,9 proc.) mniejsze niż przed rokiem, bo spodziewano się dobrej kampanii w 2022/23 r.

Czytaj więcej

Producenci mają dość. Żywność mocno zdrożeje

W odrębnej prognozie rynku zbożowego FAO zmniejszyła przewidywane zbiory podstawowych zbóż o 2 proc. do 2 756 mln ton, głównie na skutek mniejszych zbiorów kukurydzy na Ukrainie. Zbiory pszenicy zmaleją do 781,2 mln ton, ale nadal będą rekordowe, zbiory ryży będą mniejsze o 2,4 proc., ale również będą rekordowe. Światowe rezerwy zbóż wyniosą na koniec kampanii 2022/23 r. 839 mln ton, o 1,1 mln t mniej, będą najmniejsze do 3 lat. 45 krajów na świecie (33 w Afryce, 9 w Azji, 2 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach oraz 1 w Europie) będą potrzebować pomocy żywnościowej z powodu wojen, kaprysów pogody i inflacji — uważa FAO.