Ten kraj wszedł już rok temu do światowej czołówki dostawców tych owoców, które zaliczają się do grupy „superżywności”. Mimo wojny powierzchnia upraw borówki amerykańskiej w Ukrainie zwiększa się od kilku lat o tysiąc hektarów rocznie. W końcu 2021 roku zajęła już 5,3 tys. hektarów, a wojna nie przeszkodziła w zbiorach i eksporcie. Dzięki temu Ukraina stała się w tym roku 8. na świecie producentem tych jagód — wynika z informacji EastFruit zamieszczonej w biuletynie International Blueberry Association. W tym rankingu sąsiad Polski uplasował się przed Hiszpanią i Republiką Południowej Afryki.

Największe uprawy borówek są w Chinach (69 tys. ha), ale ten kraj nie jest ich eksporterem, bo wszystko zjadają miejscowi konsumenci. Na kolejnych miejscach plasują się Stany Zjednoczone (48 tys. ha), Chile (18,8 tys. ha) Peru (16,9 tys. ha), Kanada (12,1 tys. ha), Polska (11 tys. ha) i Meksyk (9,1 tys. ha). I we wszystkich krajach z czołówki powierzchnia upraw jest rokrocznie zwiększana. Według EastFruit w 2021 roku w Polsce zwiększyła się ona o 1,5 tys. ha, a 40 proc. produkcji w naszym kraju jest eksportowana, głównie do Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Norwegii.

Czytaj więcej

Ukraina potrzebuje coraz większej pomocy Zachodu na odbudowę gospodarki

Analitycy EastFruit jednak podkreślają, że jagody zbierane w Ukrainie są wyjątkowo smaczne, bo uprawiane na gruncie o specjalnym składzie. Największym importerem ukraińskich borówek jest Polska. W tym roku w połowie lata, czyli na początku sezonu sprowadziliśmy z tego kraju 1350 ton tys. ton tych owoców, ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Cały ukraiński eksport borówek amerykańskich w tym czasie wyniósł 2,5 tys. Wcześniej najwięcej kupowali od Ukraińców Białorusini, w tym roku, z wiadomych powodów, kierunek eksportu się zmienił.

Borówka amerykańska, która jest dość wymagająca w uprawie, bo potrzebuje dużo wody, aby owoce mogły urosnąć, a takie na rynku cenione są najbardziej, ma wyjątkowe właściwości. Jest bogata w proantocyjanidy, czyli związki wspierające walkę z otyłością i nowotworami. Jest źródłem błonnika, witamin C i K, manganu i antyoksydantów opóźniających rozwój cukrzycy i miażdżycy.