Reklama
Rozwiń

Polska wysoko w światowym rankingu bezpieczeństwa żywności

W Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywności nasz kraj znalazł się na 22. miejscu spośród 113 analizowanych. U progu Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności widać jednak, że problemy z zaopatrzeniem w sklepach narastają.

Publikacja: 06.06.2022 12:19

Bazar w Szanghaju w Chinach

Bazar w Szanghaju w Chinach

Foto: Bloomberg

Umiarkowany lub poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy blisko 9 proc. populacji Europy i Północnej Ameryki oraz - zgodnie z analizami FAO - 6 proc. populacji Polski, czyli ok. 2,2 mln osób. Pozycja w rankingu będącym analizą wskaźników dotyczących jakości i bezpieczeństwa pożywienia, dostępności, przystępności cenowej oraz zasobów naturalnych i odporności krajowego systemu na zmiany klimatu nie do końca pokazuje skalę wyzwań dla sektora handlowego, który może mieć coraz większe problemy z zapewniłem dostaw do sklepów. W Europie Zachodniej części produktów dotąd głównie importowanych z Rosji czy Ukrainy już w sklepach nie ma, chodzi zwłaszcza o niektóre oleje czy produkty zbożowe. Sieci handlowe sygnalizują już, że w miarę upływu czasu problem ten będzie narastał i pojawić się może także w Polsce.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Przemysł spożywczy
Drożyzna i chęć ratowania żywności pcha nas po zakupy z przeceny. „To już nie wstyd”
Przemysł spożywczy
Chiny oszczędzają głównych producentów koniaku w UE. Zwolnią ich z ceł
Przemysł spożywczy
GIS wycofał piwo znanego polskiego producenta. Butelki mogą wybuchnąć
Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni