Po ponad 10 godzinach rozmów we czwartek o cenach skupu mleka nie doszło do żadnych ustaleń. Mleczarze czekają na następną propozycję.

Po proteście setek rolników pod siedzibą firmy Lactalis w Laval firma zgodziła się renegocjować z producentami ceny skupu mleka. Na pierwszym spotkaniu mleczarze zażądali średniej ceny 290 euro za 1000 litrów mleka w całym 2016 r. Lactalis płaciła im dotychczas 257 euro litrów, zaproponowała podwyżkę od 1 września o 15 euro, do 272 euro, a następnie 280 euro przez ostatnie 5 miesięcy roku.

Postulat producentów oznaczał, że firma mleczarska musiałaby zgodzić się na płacenie do końca roku po 335 euro, aby wyrównać dotychczasowe niskie ceny skupu — wyliczył związek zawodowy producentów mleka FNPL. Organizacje rolników twierdzą, że produkcja j 1000 litrów kosztuje od 330 do 380 euro.

- Przedstawiciele producentów uznali, że to za mało — stwierdził zawiedziony mediator z resortu rolnictwa Francis Armand. — Miałem wrażenie, że nie byli w stanie zająć stanowiska. Zaczynamy od zera, w tych warunkach mediacja nie jest możliwa — dodał.

- Zastanawiamy się, czy Lactalisowi naprawdę zależy na rozwiązaniu tej sprawy — stwierdził Florent Renaudier z organizacji rolników FNSEA. Wiceprzewodniczący związku mleczarzy z La Manche, Sébastien Amand, który uczestniczył w rozmowach ocenia, że jest jeszcze możliwa dyskusja w najbliższych godzinach i dniach.

Rzecznik Lactalisa, Michel Nalet zarzucil federacji FNSEA, że skłoniła niektóre organizacje mleczarzy, by nie podejmowały decyzji.

Mleczarze protestują od poniedziałku przed siedzibą firmy w Laval w północno-zachodniej Francji blokując dostęp do magazynów. Lactalis wystąpiła do regionalnego sadu o usunięcie blokady.

Minister rolnictwa Stéphane Le Foll wezwał obie strony do jak najszybszego wznowienia negocjacji. „Ceny płacone producentom przez Lactalis, światowego lidera, nie mogą być najniższe na rynku, potrzebny jety krok naprzód ” — stwierdził i zapowiedział przedstawienie we wtorek planu lepszego uregulowania we Francji produkcji mleka.

W Brukseli debatowano o warunkach uruchomienia mechanizmu zachęt do zmniejszenia produkcji mleka z pulą 150 mln euro. Pozostałe 350 mln z budżetu Unii ma być wypłacane bezpośrednio rolnikom w poszczególnych krajach. Ustalono, że będą dostawać po ok. 14 eurocentów za kilogram nie wyprodukowanego mleka; do tej pomocy kwalifikują się wszyscy, o jej wypłacie będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Autopromocja
BLACK WEEKEND

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ