Kancelaria Linklaters rozwija dział sporów sądowych i arbitrażu

Dr Marcin Dziurda oraz mec. Anna Cudna-Wagner dołączyli do zespołu postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Linklaters.

Pro bono: darmowa pomoc prawna dla najuboższych bez VAT i PIT

Darmowe porady prawne dla najuboższych mają być wyłączone z VAT. Nie trzeba też będzie płacić od nich PIT.

500 dni reform Gowina w wymiarze sprawiedliwości

Jarosław Gowin przedstawił 21 zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Urządzenia cyfrowe w sądach karnych

Nowoczesne urządzenia stosowane w śledztwach i w sądzie wymusiły zmianę zasad przechowywania, kopiowania i zabezpieczania cyfrowo utrwalonych czynności.

Asystenci sędziów tylko po stażu

Zamiast aplikacji w Krakowie wystarczyć mają studia prawnicze. Dyplom i staż to przepustka do zawodu asystenta w sądzie i prokuraturze.

Większa ochrona dłużników sparaliżuje egzekucje

Ustawodawca rzuca wierzycielom kłody pod nogi, przenosząc na nich obowiązki, które powinny spoczywać na wymiarze sprawiedliwości – twierdzi radca prawny.

Nowe rozporządzenie może nie poprawić pracy kuratorów

Wadą nowego rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest nałożenie na kuratorów obowiązku rygorystycznego postępowania wobec skazanych – uważa kurator Tade...

Prezesi oddali władzę dyrektorom

Wszyscy prezesi sądów, którzy mieli podzielić się władzą z dyrektorami, już to zrobili. Dzięki temu ubyło im obowiązków administracyjnych.

Stępień: Trybunał nie zastanawia się, czy rozwiązanie jest dobre

- Bywa, że przepis, choć konstytucyjny, jest nie najlepszy, żeby nie powiedzieć: głupi – mówi Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

e-sąd i świadomość prawna

Pojawiające się w mediach informacje dotyczące e-Sądu i elektronicznego postępowania upominawczego (EPU) są często niepełne, a nawet - nieprawdziwe.

Sąd administracyjny nie może pomijać kosztów pełnomocnika

Jeżeli pełnomocnik reprezentuje stronę w postępowaniu przed sądami administracyjnymi w obu instancjach, stawki wynagrodzenia odnoszą się do każdej z nich o...

Ile średnio zarabia prawnik w Polsce

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2012 roku wyniosło 9380 zł. Tymczasem średnie zarobki prawników są n...

Likwidacja sądów: zadziwiający ?wyrok Trybunału

Czy mamy do czynienia z sytuacją, w której wszyscy z wyjątkiem Trybunału wiedzą o co chodzi w Konstytucji – pyta profesor Andrzej Bałaban.

RPO: należy rozważyć zwolnienie od kosztów mediacji

Brak możliwości zwolnienia z kosztów mediacji to jeden z powodów, przez który ta forma rozwiązywania sporów prawnych nie upowszechniła się w Polsce.

Krajowa Rada Prokuratury krytycznie o ocenach okresowych śledczych

To co proponuje minister sprawiedliwości uniemożliwia sporządzenie oceny dla pewnej grupy prokuratorów - pisze w podjętym właśnie stanowisku Krajowa Rada P...

W obronie władzy prezesów w sądach

Krajowa Rada Sądownictwa jest przeciwna powiększaniu kompetencji dyrektorów w sądach.

Wyrok Trybunału nie przekreśla powrotu najmniejszych sądów

Minister sprawiedliwości ma obowiązek sprawnie zarządzać sądownictwem, musi więc mieć prawo do szybkiej reorganizacji – uznali sędziowie Trybunału Konstytu...

Rzecz o punktualności w sądzie

Czekanie na wyrok, bo np. trwa narada nad rozstrzygnięciem, jest wpisane w pracę adwokata. A na bezczynność polecam zakup tabletu. Można czytać orzecznictw...

O wpływie seriali na wizerunek prawników

Seriale telewizyjne kształtują wizerunek prawników i świadomość prawną widzów, nie zawsze prawidłowo – pisze radca prawny.

Ranking wymiarów sprawiedliwości w UE: za długie procedury w Polsce

Polska jest najmniej przyjaznym krajem dla rozpoczynających biznes. Tak wynika z danych przedstawionych wczoraj przez Komisję Europejską.