Podczas konferencji, która odbyła się 15 czerwca br. Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej po raz kolejny zwróciła uwagę zarówno środowisk prawniczych jak i opinii publicznej na problem nierównego traktowania w środowisku pracy.
Przepisy dotyczące dyskryminacji i mobbingu zostały wprowadzone do polskiego prawa pracy w 2004 r., celem dostosowania do wymagań Unii Europejskiej. - Powszechnie wiadomo, że pracodawcy mają obowiązek przeciwdziałania obu tym zjawiskom. Mimo to, w swojej praktyce z niepokojem odnotowujemy, że wielu pracodawców nie realizuje polityki równego traktowania w zatrudnieniu. W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do łamania zakazu dyskryminacji nie tylko ze względu na płeć, ale także ze względu na inne kryteria dyskryminujące, np. wiek, przekonania polityczne czy przynależność związkową, zarówno w dużych korporacjach, jak i u małych i średnich przedsiębiorców. Od zjawiska dyskryminacji nie są też wolne szpitale czy wyższe uczelnie - stwierdzili adwokaci.
- Z uwagi na względnie krótki okres obowiązywania wyżej wspomnianych przepisów i przyczyny leżące po stronie ofiar mobbingu i dyskryminacji, prawidłowe identyfikowanie tych zjawisk oraz dochodzenie roszczeń z tego tytułu ciągle sprawia kłopoty zarówno samym ofiarom, jak i uczestnikom procesów sądowych oraz poprzedzających je postępowań, takich jak próby polubownego zakończenia sprawy czy mediacje - podkreślali uczestnicy konferencji.
Zdaniem adwokatów, działania antymobbingowe i antydyskryminacyjne wymagają solidnej regulacji prawnej oraz budowania w tym zakresie świadomości i wrażliwości społecznej poprzez edukację.