Zabezpieczenie w sprawie turowskiej kopalni idzie do NSA

Generalny dyrektor ochrony środowiska, PGE i Prokuratura Krajowa domagają się uchylenia postanowienia WSA w Warszawie z 31 maja, wstrzymującego wykonanie decyzji środowiskowej dla kopalni Turów.

Publikacja: 06.07.2023 16:48

Kopalnia Turów

Kopalnia Turów

Foto: PAP, Radek Petrasek

Zażalenia wszystkich trzech instytucji, do których dotarła „Rz”, zostały formalnie złożone do sądu. I choć w każdym z nich wskazano nieco inną argumentację i zarzuty, we wszystkich przewija się jeden motyw. Prokuratura Krajowa, generalny dyrektor ochrony środowiska (GDOŚ) i właściciel kopalni węgla brunatnego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. domagają się uchylenia postanowienia zabezpieczającego.

To kolejna już odsłona słynnego sporu o kopalnię Turów. Ta jest pokłosiem skarg na decyzję GDOŚ z 30 września 2022 r. określającą środowiskowe uwarunkowania dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego w Turowie. W związku z tą sprawą 31 maja warszawski WSA uznał, że są przesłanki wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku. I choć zastrzegł, że nie wstrzymuje to pracy kopalni Turów, rozpętała się burza.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama