Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne jest zamknięta i nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

– Rząd polski chce kontynuować wysiłki zmierzające do uregulowania należności wynikających z niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939–1945 – mówi Łukasz Jasina, rzecznik prasowy MSZ.

Raport o skali i wysokości odszkodowań wojennych polski rząd przedstawił 1 września 2022 r. Oszacowano w nim roszczenia za zniszczenia w czasie drugiej wojny światowej dokonane przez Niemców. W nocie do rządu niemieckiego Polska domaga się odszkodowań za straty materialne i niematerialne wyliczone na 6 bln 220 mld 609 mln zł. Oczekuje też podjęcia przez Republikę Niemiec systemowych działań prowadzących do zwrotu zagrabionych dóbr kultury. Domaga się także zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych.

Czytaj więcej

Berlin odpowiedział na notę rządu PiS w sprawie reparacji. „Sprawa zamknięta”

Poseł Arkadiusz Mularczyk, pod którego kierownictwem przygotowano raport, ogłosił skierowanie do ONZ prośby o podjęcie interwencji w kwestii reparacji.

– Celem jest uświadomienie społeczności międzynarodowej problemu nierozliczonych zbrodni – dodał.

– Oficjalna niemiecka odpowiedź dyplomatyczna na naszą notę jest sukcesem polskiej dyplomacji. Z prawnego punktu widzenia sprawa reparacji jest zamknięta, to utarty argument strony niemieckiej, ale Niemcy czują się odpowiedzialne – komentuje prof. Waldemar Gontarski.