TBN24 wiele miesięcy czekał na przedłużenie koncesji. Wniosek został rozpatrzony na kilka dni przed jej wygaśnięciem.Stało się to jednak po podjęciu uchwały, która zobowiązuje przewodniczącego do wezwania wszystkich podmiotów do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów.
Czytaj więcej
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w uchwale zapowiedziała wezwanie stosownych organów o wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności art. 35 ustawy medialnej z Konstytucją RP - informuje portal wirtualnemedia.pl.
W uchwale sugeruje się, że w świetle dzisiaj obowiązującego prawa nie powinno się udzielać koncesji podmiotom, w których udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc. Liczy, że tak orzeknie Trybunał Konstytucyjny, ale sama skargi składać nie może.
Rada zwróciła uwagę na przepis art. 35 ust. 3, który tworzy wyjątek od bariery kapitałowej. Pozwala on udzielić koncesję także podmiotom zagranicznym, jeśli to spółki zależne od podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W dość zawiłym wywodzie stwierdziła, że taki przepis może potencjalnie stwarzać dyskryminację polskich podmiotów. Dlatego uznała za konieczną „eliminację z polskiego porządku prawnego art. 35 ust. 3 ustawy”.
KRRiT nie ma kompetencji, by to zrobić. W uchwale zobowiązała swego przewodniczącego, by zwrócił się do premiera o „uporządkowanie regulacji prawnych”. Już we wrześniu zasugerowała zwrócenie się do różnych instytucji upoważnionych do składania wniosku do TK ws. art. 35 ustawy i ewentualnego dyskryminowania podmiotów polskich przez te przepisy.