Taką możliwość stwarza art. 730 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]. W myśl tego przepisu, [b]w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Żądać tego może każda ze stron procesu lub uczestnik postępowania (toczącego się w trybie nieprocesowym), jeżeli uprawdopodobni swe roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.[/b] Nie trzeba wykazywać, że żądanie jest w pełni uzasadnione, bo to ma ustalić sąd po zbadaniu sprawy. Jeśli jednak już na pierwszy rzut oka widoczna jest bezpodstawność żądań wnoszącego sprawę, sąd odmówi zabezpieczenia.
[srodtytul]Ważny interes i rodzaj ochrony [/srodtytul]
Trzeba też wykazać interes w uzyskaniu zabezpieczenia. Art. 730[sup]1[/sup] § 2 k.p.c. wyjaśnia, że interes taki istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi albo poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania, czyli celu, do jakiego zmierzamy, wnosząc sprawę.
Rodzaj zabezpieczenia zależy od rodzaju, istoty żądania. Takim zabezpieczeniem w sprawie o zapłatę może być: zajęcie przez komornika konta bankowego, z tym że sąd może określić, jakie kwoty wolno z niego domniemanemu dłużnikowi pobierać, ustanowienie hipoteki przymusowej obciążającej jego nieruchomość, zajęcie jego samochodu, zajęcie wynagrodzenia za pracę, zakaz zbywania (sprzedaży, darowizny) prawa do lokalu spółdzielczego. Natomiast np. w sprawie o uchylenie uchwały wspólników spółki z o.o. wniesionej przez jednego ze wspólników zabezpieczenie powództwa polegać będzie na wstrzymaniu wykonania takiej uchwały do czasu rozstrzygnięcia sprawy.
[srodtytul]Co wpisać we wniosku[/srodtytul]