Mówi o tym art. 124 § 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy.[/link] Zatem to na pracowniku spoczywa tu ciężar dowodu, że szkoda wyrządzona poprzez niezwrócenie lub niewyliczenie się z powierzonego mienia powstała na skutek czynników niezależnych od niego.
Oznacza to konieczność wykazania, że taka szkoda miała miejsce w okolicznościach, którym nie mógł on zapobiec, nawet przy dołożeniu wymaganej staranności przy wykonywaniu swoich obowiązków. Przy czym [b]zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1997 r. (I PKN 114/97)[/b], z przepisu art. 124 § 3 wynika również, że odpowiedzialność za powierzone mienie wyłączona jest nie tylko wtedy, gdy pracownik wykaże, iż szkoda powstała wyłącznie z przyczyn od niego niezależnych, lecz także gdy udowodni, że wywołana została głównie z przyczyn, za które odpowiedzialności nie ponosi (w następstwie kradzieży). W takim przypadku odpowiada on za szkodę według ogólnych reguł materialnej odpowiedzialności pracownika.
[srodtytul]Nieuczciwy przełożony[/srodtytul]
W praktyce przyjmuje się, że jedną z okoliczności wyłączających odpowiedzialność pracownika za powierzone mu mienie jest również poddanie go nadzorowi nieuczciwego przełożonego. Wynika to z faktu, że zły dobór kadry kierowniczej czy późniejsze pozostawienie jej poza kontrolą rodzi u pracowników im podporządkowanych konflikt pomiędzy dbałością o dobro pracodawcy a obawą o utratę miejsca pracy. Jeżeli jego skutkiem jest bierność pracownika prowadząca do tolerowania strat dotykających przedsiębiorstwo pracodawcy, to brak lub nieefektywność systemu wewnętrznej kontroli mogą być kwalifikowane jako przyczynienie się pracodawcy do powstania lub zwiększenia strat. Ponadto pozostawienie pracownika sam na sam z nieuczciwymi i wykorzystującymi swą władzę przełożonymi powinno być oceniane jako niezapewnienie przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia (art. 124 § 3 k.p.). [b]Tak też wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 17 grudnia 2001 r. (I PKN 748/00 )[/b], stwierdzając wyraźnie, że podporządkowanie pracownika kierownictwu nieuczciwego lub nierzetelnego przełożonego może być kwalifikowane jako niezapewnienie przez pracodawcę warunków umożliwiających należyte zabezpieczenie mienia powierzonego z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
[srodtytul]Braki formalne[/srodtytul]