Choć rzecznik Adam Abramowicz formalnie urzęduje od 22 czerwca 2018 roku, to dopiero we środę otwarto jego biuro. Lokal mieści się w centrum Warszawy, przy ulicy Wilczej 46.

Podczas uroczystego otwarcia Abramowicz zapowiedział, ze wkrótce zostaną otwarte terenowe biura w Gdańsku, Poznaniu i w Białymstoku. Działa już oddział w Krakowie, który ma się zajmować przyjmowaniem i analizą wniosków wpływających do rzecznika.

Czytaj też:

Adam Abramowicz, nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców o wyzwaniach

Uruchomiono też stronę internetową urzędu: www.rzecznikmsp.gov.pl Podczas półrocznego działania do Rzecznika wpłynęło już ponad 80 wniosków od przedsiębiorców. Niektóre z sukcesem załatwiono. Adam Abramowicz pochwalił się dwiema takimi sprawami. Było to doprowadzenie do odwołania naczelniczki Urzędu Skarbowego w Bartoszycach za szeroko opisywaną w mediach prowokację wobec właściciela warsztatu samochodowego. Drugim sukcesem Rzecznika jest wstrzymanie prac nad ustawą, która znacznie podwyższałaby koszty badań technicznych samochodów w przypadku gdy użytkownik spóźni się z badaniami (projekt trafił do Sejmu, ale to właśnie tam wstrzymano dalszy bieg legislacji).

Podczas inauguracji działalności biura Adam Abramowicz przypomniał o przyznanych mu kompetencjach.

– Rzecznik ma prawo występować o ukaranie dyscyplinarne urzędników, którzy nie przestrzegają Konstytucji Biznesu. Tak było w przypadku urzędu w Bartoszycach – powiedział Abramowicz.

Obecny na uroczystości wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że przedsiębiorcom potrzebne jest wsparcie w walce z tymi, którzy rzucają im kłody pod nogi.

– Urzędnicza hydra stale się odradza. Ile głów by nie ścięto, zawsze odrastają – żartował Gowin.