Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie małżonków lub po rozstaniu partnerów wymaga zgody obojga rodziców albo sądu opiekuńczego.
– Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest zobowiązane i uprawnione do jej wykonywania w takim samym stopniu. Wyjazd dziecka za granicę należy z kolei do istotnych spraw dziecka, dlatego wymaga zgody obojga rodziców. Co do zasady zgoda ta nie musi być wyrażona na piśmie. Gdy jednak istnieje konflikt między rodzicami z ostrożności warto uzyskać pisemną zgodę – mówi Alicja Przywoźna, radca prawny z Kancelarii Prawnej Goldwin Wesołowski i Wspólnicy
Dziecko, tak jak osoba dorosła, by przekroczyć granicę, musi posiadać dokument: paszport (na jego wyrobienie wymagana jest zgoda obojga rodziców) lub dowód (wymagana jest zgoda jednego z rodziców). W obrębie Unii Europejskiej oczywiście wystarczy dowód osobisty. W innych krajach konieczne jest posiadanie paszportu.
Czytaj więcej
Urlop z dziećmi jest jednym z przywilejów władzy rodzicielskiej. Lepiej jednak, by rodzice radzili sobie bez sądu – mówi Rafał Wąworek, adwokat od spraw rodzinnych.
Zdarza się, że dziecko wyjeżdża na wakacje bez rodziców – z dziadkami lub ciocią i wujkiem. Wówczas, by mogło opuścić Polskę, potrzeba będzie więcej formalności.