Czy istnieją limity określające maksymalną datę wsteczną, którą sąd może uwzględnić ustanawiając rozdzielność majątkową małżonków?
Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku wydanym przez sąd. Z reguły jest to data wydania wyroku. Jednak w wyjątkowych przypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa (art. 52 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; dalej k.r.o.). Może się tak stać zwłaszcza wtedy, gdy małżonkowie nie żyli już razem.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalił się pogląd, że wsteczne zniesienie wspólności majątkowej małżonków powinno być orzekane rzadko i wyjątkowo, po rozważeniu, czy istnieją ku temu ważne powody i tylko wtedy, gdy powody te istniały już w tej przeszłej dacie, od której ma biec rozdzielność majątkowa. Tak wskazał SN w wyrokach z 3 lutego 1995 r. (II CRN 162/94), z 8 maja 2003 r. (sygn. akt II CKN 78/01) oraz z 4 czerwca 2004 r. (sygn. akt III CK 126/03).
Ustawodawca nie narzucił jednak sądowi żadnych limitów czasowych.
Pewną wskazówką dla sądu może być art. 52 k.r.o. – skoro życie w rozłączeniu jest przesłanką orzeczenia rozdzielności z datą wsteczną, to