Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało pakiet rozporządzeń do przyjętej przez Sejm ustawy o wspieraniu rodziny w systemie pieczy zastępczej. W jej myśl odebranie dziecka opiekunom biologicznym będzie możliwe dopiero po wyczerpaniu wszystkich sposobów ich wsparcia. W ostateczności dziecko trafi do organizowanej przez powiat rodziny zastępczej: spokrewnionej, zawodowej lub niezawodowej.
Pierwszy projekt rozporządzenia określa zasady szkolenia, które przygotuje chętnych do roli rodziców zastępczych. Organizacją pieczy zastępczej zajmie się powiat, który zapewni zainteresowanym minimum 40-godzinne kursy. Zajęcia obejmą elementy prawa rodzinnego, pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej. Kursanci odbędą też dziesięciogodzinny staż w rodzinie zastępczej.
Drugi projekt rozporządzenia dotyczy instytucjonalnej pieczy zastępczej przeznaczonej dla dzieci z rodzin patologicznych i potrzebujących pomocy w kryzysowych sytuacjach. W jej skład wejdą placówki opiekuńczo-wychowawcze prowadzone przez powiaty, regionalne placówki opiekuńczo-wychowawcze organizowane przez województwa i interwencyjne ośrodki preadopcyjne. Do pierwszego rodzaju ośrodków dziecko skieruje powiat po orzeczeniu sądu o takiej konieczności. Do regionalnej placówki opiekuńczo-wychowawczej, przeznaczonej dla dzieci z gorszym stanem zdrowia, skierowanie wyda samorząd województwa na wniosek powiatu.
Niedopuszczalne będzie rozdzielanie rodzeństwa.
We wszystkich placówkach mają być zatrudnione pielęgniarki i opiekunowie dziecięcy. Wczoraj Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do marszałka Sejmu o wyeliminowanie z ustawy zapisów zabraniających homoseksualistom pełnienia funkcji rodziców zastępczych. Taki zapis do projektu ustawy wprowadził Senat.