Dzieci odpowiadają za długi podatkowe swoich rodziców

Syn, który czerpał korzyści z działalności prowadzonej przez ojca, może odpowiadać za jego długi podatkowe

Publikacja: 06.04.2012 08:29

Dzieci odpowiadają z długi podatkowe swoich rodziców

Dzieci odpowiadają z długi podatkowe swoich rodziców

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Naczelny Sąd Administracyjny (Sygn. II FSK 1929/10)

oddalił skargę kasacyjną mężczyzny, na którego fiskus przeniósł odpowiedzialność za zaległości innej osoby.

Sąd przypomniał, że zgodnie z przepisami członek rodziny może odpowiadać za długi przedsiębiorcy.

Kłopoty skarżącego zaczęły się po tym, gdy jego ojciec będący przedsiębiorcą przestał płacić VAT i PIT. Najpierw fiskus chciał wyegzekwować długi przymusowo od ojca, ale okazało się to bezskuteczne. Po umorzeniu postępowania w stosunku do ojca wierzyciel postanowił odzyskać należne mu zaległości od syna. Wszczął z urzędu postępowanie w sprawie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej syna jako członka rodziny stale współdziałającego w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Fiskus ustalił bowiem, że osobą, która faktycznie prowadziła działalność i zarządzała firmą, był właśnie syn przedsiębiorcy. To on w imieniu ojca i za jego zgodą, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, pełnił istotną funkcję zarządczą w firmie. Zdaniem organów podatkowych świadczą o tym m.in. dokumenty przedsiębiorstwa, zwłaszcza wyciągi z rachunku bankowego.

Podatnik nie zgadzał się z takim obrotem sprawy. W skardze do sądu administracyjnego przekonywał m. in., że był jedynie pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a nie osobą współdziałającą. Ponadto otrzymywane przez niego wynagrodzenie w żadnym razie nie było korzyścią z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił jednak jego skargę. Sąd przypomniał, że fiskus może przenieść odpowiedzialność za długi na członka rodziny dłużnika. Odpowiedzialność ta dotyczy zaległości podatkowych wynikających z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, powstałych w okresie, w którym zainteresowany stale z nim współdziałał w jej wykonywaniu, osiągając z niej korzyści. W ocenie WSA przesłanki te zostały spełnione. W rzeczywistości bowiem działania syna w przedsiębiorstwie ojca miały charakter stały i znacznie wykraczały poza zakres czynności zwyczajowo przyjęty dla przedstawiciela handlowego, tj. pracownika. Mając pełnomocnictwo w pełnym zakresie, podpisywał też wszystkie dokumenty związane z działalnością.

Stanowisko fiskusa w pełni potwierdził sąd kasacyjny. – Organy podatkowe zgromadziły dowody na to, jakie korzyści skarżący czerpał z działalności ojca, wskazując na konkretne kwoty – zauważyła sędzia NSA Anna Dumas. W ocenie NSA wszystkie okoliczności sprawy wskazują na spełnienie przesłanek do przeniesienia odpowiedzialności za długi podatkowe ojca na syna. Świadczy o tym zwłaszcza zakres pełnomocnictwa, podejmowanych czynności oraz dokumentacja bankowa. Wyrok jest prawomocny.

Naczelny Sąd Administracyjny (Sygn. II FSK 1929/10)

oddalił skargę kasacyjną mężczyzny, na którego fiskus przeniósł odpowiedzialność za zaległości innej osoby.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem