Zanim mężczyzna i kobieta złożą wzajemne oświadczenia, że wstępują w związek małżeński, muszą wykazać, że są do tego uprawnieni, i przedstawić wymagane dokumenty.
Kto może powiedzieć „tak"
Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa niepełnoletniej kobiecie, która ukończyła 16 lat. Zezwolenie takie może być wydane jedynie w przypadku, gdy z okoliczności sprawy wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Takim ważnym powodem i okolicznościami uzasadniającymi wydanie zezwolenia na ślub może być ciąża kobiety czy urodzenie już przez nią dziecka.
Małżeństwa nie może zawrzeć osoba, która jest całkowicie ubezwłasnowolniona. Co ważne, ubezwłasnowolnienie takie musi być orzeczone przez sąd. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne do tego, by zostać całkowicie ubezwłasnowolniona, a więc nie jest w stanie rozpoznać swojego postępowania, a sąd nie wydał w tym zakresie orzeczenia, to nie ma przeszkód, by wstąpiła ona w związek małżeński. Rodzinę może również założyć osoba, co do której sąd wydał orzeczenie o częściowym ubezwłasnowolnieniu.
Wydanie orzeczenia o całkowitym ubezwłasnowolnieniu nie jest konieczne wobec osób dotkniętych chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Z mocy prawa nie mają one bowiem zdolności do zawarcia małżeństwa. Co ważne, okoliczności te muszą być stwierdzone przez lekarza. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba taka nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, to może ona wstąpić w związek małżeński. W takiej sytuacji musi ona jednak uzyskać zgodę sądu.
Obowiązująca w Polsce zasada monogamii powoduje, że małżeństwa nie może zawrzeć również osoba pozostająca już w związku małżeńskim. Za dopuszczenie się bigamii, zgodnie z art. 206 kodeksu karnego, grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.