Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Autorami jest grupa posłów PSL.
Posłowie chcą zrównać prawa właścicieli grobów ziemnych i murowanych oraz posiadaczy nisz. Obecne przepisy gwarantują, że grób ziemny nie będzie wykorzystany do ponownego pochówku jedynie przez 20 lat. Okres ten można przedłużyć po wniesieniu stosownej opłaty na rzecz cmentarza.
W odniesieniu do grobów murowanych przeznaczonych na pochówek więcej niż jednej osoby, a także nisz w katakumbach i kolumbariach takiego ograniczenia nie ma. Dlatego posłowie proponują, by stosować do nich takie same rozwiązania jak do grobów ziemnych. Jednocześnie projekt jako miejsce pochówku wymienia także groby urnowe oraz nisze w katakumbach i kolumbariach. Obecnie ich status prawny jest niejasny.
Nowelizacja ponadto przewiduje, że zmarłych będzie można chować nie tylko na cmentarzach, ale także w świątyniach i kościołach. Do tej pory prawo nie reguluje pochówku w tych dwóch miejscach. Prezydencka para spoczęła na Wawelu na zasadach zwyczajowych. Projekt zawiera regulacje dotyczące spopielania zwłok, a także wprowadza katalog podstawowych standardów, jakie muszą spełnić zakłady pogrzebowe.
Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem