Nawet jeśli rodzic został pozbawiony praw rodzicielskich, a na starość trafił do domu pomocy społecznej, znaczną część kosztów jego pobytu w placówce pokrywa dziecko. Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zamierzają to zmienić. W projekcie nowelizacji przewidziano przepis zwalniający dorosłe dzieci z obowiązków wobec rodziców-oprawców. Projekt został złożony do laski marszałkowskiej.
– Chcemy do ustawy o pomocy społecznej dodać przepis, który uwolni dzieci w takich szczególnych sytuacjach od ponoszenia kosztów – wyjaśnia posłanka Magdalena Kochan.
Nowelizacja jest jednak niekonsekwentna.
– Dorosłe dzieci mogą przecież zostać zobowiązane do zwrotu innych wydatków poniesionych przez gminę na świadczenia z pomocy społecznej – wskazuje Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Chodzi tu o wybrane świadczenia pieniężne czy płatne usługi opiekuńcze. Jeśli rodzic umrze, a wcześniej nie wywiązał się z obowiązku zapłaty, ośrodek pomocy społecznej może wezwać do zapłaty zaniedbywaną w przeszłości córkę lub syna.