Marek Michalak w wystąpieniu generalnym do Ministra Sprawiedliwości Borysa Budki docenia zmiany jakie wprowadzono w ostatnim czasie w Kodeksie postępowania karnego, ale podkreśla jednocześnie, że nieuzasadnione jest odmienne traktowanie dziecka (pokrzywdzonego/świadka), które nie ukończyło 15 roku życia i dziecka po ukończeniu 15 roku życia.
- Obowiązkowa obecność psychologa, jedno przesłuchanie czy możliwość przesłuchania w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu powinny być standardem dla wszystkich dzieci biorących udział w postępowaniach karnych – podkreśla RPD.
Marek Michalak wskazuje, że przesłuchanie dziecka, bez zachowania rygoru przyjaznych i bezpiecznych warunków, wpływa destrukcyjnie na jego psychikę, a przedłużające się postępowanie karne, wielokrotne przesłuchania, mogą jedynie spotęgować traumę dziecka.
- Zasadą powinno być również przesłuchanie w warunkach umożliwiających swobodną i nieskrępowaną wypowiedź zarówno osoby pokrzywdzonej, jak i świadka w sprawie. Z uwagi na znaczenie zasady bezpośredniości, utrwalenie przesłuchania dziecka za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk i obraz, w uregulowaniu prawnym i praktyce powinno stanowić regułę – dodaje Rzecznik.
W ocenie Rzecznika Praw Dziecka konieczne jest również wprowadzenie do polskiego porządku prawnego gwarancji jednorazowości przesłuchania dziecka w odniesieniu do wszystkich przestępstw. Obecne gwarancje procesowe oskarżonego, skutkujące możliwością ponownego przesłuchania pokrzywdzonego dziecka, za daleko idące zważywszy na priorytet ochrony dobra dziecka.