Ginekolog oskarżony o nielegalne udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży

Prokurator Rejonowy w Lubinie skierował do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko lekarzowi ginekologowi Robertowi N. Prokurator zarzucił mu udzielenie ciężarnej kobiecie pomocy w przerwaniu ciąży wbrew obowiązującym przepisom. Chodzi o przestępstwo z art. 152 par. 2 kodeksu karnego, które zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności - informuje Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 21.03.2018 10:08

Ginekolog oskarżony o nielegalne udzielenie pomocy w przerwaniu ciąży

Foto: AdobeStock

W toku śledztwa ustalono, że 18-letnia kobieta, która była w ciąży, udała się do poleconego jej przez koleżankę lekarza ginekologa Roberta N., przyjmującego w prywatnej przychodni w Lubinie. Podczas pierwszej wizyty oskarżony lekarz przeprowadził badanie pacjentki, poinformował ją o konieczności zachowania okoliczności wizyty w poufności. Przekazał jej także informację, że jeśli podejmie ostateczną decyzję o usunięciu ciąży, to powinna przyjść do jego gabinetu następnego dnia.

Podczas kolejnej wizyty oskarżony lekarz przekazał kobiecie 4 tabletki, które wyjął z opakowania z szuflady. Poinstruował ją także o ilości, sposobie i czasie dawkowania. Przekazał także pacjentce informację, że po przyjęciu tabletek nastąpi krwawienie i dojdzie do usunięcia ciąży.

Kobieta ostatecznie nie zażyła tabletek przekazanych jej przez lekarza. Jej partner zawiadomił natomiast Policję o sprawie i działaniach lekarza.

Kobieta donosiła ciążę i urodziła chłopczyka, który wkrótce skończy 2 lata.

Podczas przeszukania w gabinecie lekarskim oskarżonego ujawniono i zabezpieczono opakowanie po leku, którego działanie o charakterze poronnym potwierdzili powołani przez prokuratora biegli ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prokurator ogłosił Robertowi N. zarzut popełnienia przestępstwa z art. 152 par. 2 kodeksu karnego.

Robert N. podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo