Projekt Kodeksu karnego w Senacie - są wątpliwości ws. kar zaproponowanych przez resort Ziobry

Surowe kary, które jak burza przeszły przez Sejm, budzą poważne wątpliwości. Protestują m.in. lekarze i personel medyczny.

Publikacja: 14.06.2019 08:08

Projekt Kodeksu karnego w Senacie - są wątpliwości ws. kar zaproponowanych przez resort Ziobry

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz guzraf Rafał Guz

Sejm dostał poprawki Senatu i zabiera się do poprawiania rządowego projektu Kodeksu karnego i rozpoznał je w nocy z czwartku na piątek. Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, po przyjęciu w głosowaniu 43 poprawek do noweli uznał, że teraz przepisy pozwolą adekwatnie i sprawiedliwie karać przestępców. Krytykowana nowela uchwalona przez Sejm, ale Senat wprowadził poprawki i zwrócił projekt Sejmowi. Zastosowanie bezwzględnego dożywocia zależeć będzie od sądu – proponuje Senat.

Czytaj też: Nowelizacja kodeksu karnego: ekspresowe zaostrzanie kar

– Każdą klęskę można przekuć w sukces – skwitował Karczewski liczbę poprawek.

Senatorowie opozycji byli innego zdania. Przyjęcie poprawek w izbie wyższej poprzedziła burzliwa, wielogodzinna dyskusja. Zarzuty odpierał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Przekonywał, że to dobre prawo.

Jedna z przyjętych poprawek oznacza wycofanie się z przepisu dotyczącego pomówień w mediach (art. 212 kodeksu karnego). Dziś przewiduje on, że grozi za nie kara do roku więzienia, przestępstwo jest ścigane z oskarżenia prywatnego. Sejm dodał do tego przepisu paragraf przewidujący karę do roku więzienia również za „tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią". To ostatnie zdanie zostało wykreślone.

Senatorowie uzupełnili też art. 200 kodeksu karnego. Ten dotyczy karalności za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15. roku życia. Teraz obejmie on także czyn „doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego". Grozić będzie za to do 15 lat więzienia. Do tej zmiany doszło za sprawą opinii prawników z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego (UJ).

Dowodzili oni, że uchwalona przez Sejm ustawa znosi karalność czynu polegającego na doprowadzeniu małoletniego do lat 15 do obcowania płciowego, a więc – zamiast zaostrzać odpowiedzialność – zawężała ją za przestępstwa pedofilskie.

Senatorowie zmienili także przepis dotyczący nowej kary – bezwzględnego dożywocia. Za ich sprawą sąd zdecyduje, czy orzeknie karę bezwzględnego dożywocia czy nie. Uchwalone przez Sejm przepisy nakładały na sąd taki obowiązek wobec najgroźniejszych przestępców.

Interwencji senatorów wymagała także zmiana art. 306a kodeksu karnego. W wersji uchwalonej przez Sejm odchodził on od karania za przekręcanie liczników w autach. Ten przepis właśnie w niedzielę wszedł w życie.

Na nieścisłości uwagę zwracali prawnicy. – Nieprawda, że nowelizacja znosi karalność przestępstwa przekręcania liczników samochodowych – zapewniał minister. Zamieszanie nazwano omyłką pisarską. Chodzi o to, że w noweli Kk Ministerstwo Sprawiedliwości nadało nowym typom przestępstw gospodarczych takie same oznaczenia jak przepisy wcześniej uchwalone.

Tuż po tym jak Senat zakończył prace nad nowelizacją Kk, odezwały się środowiska medyczne. Poszło o zaostrzenie kar za błąd w sztuce lekarskiej. Dziś zakres kary to od trzech miesięcy do pięciu lat. Po zmianach ma być od roku do dziesięciu lat więzienia, a za spowodowanie śmierci więcej niż jednej osoby, czyli na przykład rodzącej matki i noworodka – to już 15 lat. Naczelna Izba Lekarska oczekuje od ministerstwa wyjaśnień i zamierza pomysł zaostrzenia przepisów oprotestować z obawy przed medycyną asekuracyjną.

Etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy