Zmiany w prawie karnym przewidują wysokie kary więzienia (od 3 do 15 lat) za gwałt na małoletnim w wieku poniżej 15 lat oraz na osobie najbliższej: wstępnym (np. rodzicu), zstępnym (np. dziecku), przysposobionym, przysposabiającym, bracie lub siostrze. W tej chwili ta wysoka kara dotyczy tylko gwałtu zbiorowego.
Kolejna nowość to zobowiązanie sądu do nakazania umieszczenia sprawcy gwałtu na małoletnim lub bliskim w zakładzie zamkniętym albo do skierowania na leczenie ambulatoryjne w celu przeprowadzenia terapii farmakologicznej zmierzającej do obniżenia jego popędu seksualnego.
Terapii farmakologicznej nie będzie można stosować, jeżeli jej przeprowadzenie spowodowałoby poważne niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia skazanego
. Orzec ją będzie można w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem sprawcy lub wykonaniem kary.
Do wydania opinii o stanie zdrowia oskarżonego w zakresie zakłóceń czynności psychicznych o podłożu seksualnym sąd (a w śledztwie prokurator) może powołać co najmniej dwóch biegłych seksuologów.