Aktualizacja: 03.04.2015 08:51 Publikacja: 03.04.2015 08:51
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz
W lutym Sejm uchwalił duże zmiany w kodyfikacjach karnych. Część z nich wchodzi w życie 4 kwietnia. Za sprawą jednej ze zmian w kodeksie karnym sąd zarządzi wykonanie kary, jeżeli skazany w trakcie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które prawomocnie skazano go na więzienie bez zawieszenia kary.
Zmiany czekają też postępowanie wykroczeniowe. I tak możliwe będzie niezwłoczne uchylenie prawomocnego mandatu karnego. Kiedy? W sytuacji gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie, albo na osobę, która popełniła go przed ukończeniem 17. roku życia. Uchylenie następuje na wniosek samego ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego. Trzeba go złożyć nie później niż w ciągu tygodnia od uprawomocnienia się mandatu. Wniosek może też złożyć organ, który mandat wystawił, np. policja. Prawomocny mandat karny można też będzie uchylić później, w zasadzie w każdym czasie. Będzie to możliwe, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzeknie o niezgodności z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu, na podstawie którego go wystawiono. O uchylenie można też wnosić, kiedy potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Polskę.
Mój klient nie przyznał się do zarzucanych mu czynów; złożył oświadczenie dotyczące swojej kondycji zdrowotnej –...
Rzecznik Praw Pacjenta wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Fun...
Sąd Najwyższy uznał w środę częściowo skargi Karola Nawrockiego i Marka Jakubiaka, którzy zakwestionowali niektó...
Czy złożenie w akcie notarialnym nieprawdziwego oświadczenia stanowi przestępstwo? Sprawę, na kanwie historii z...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas