Nowelizacja kodeksu karnego: mniej wyroków w zawieszeniu

Tymczasowego aresztowania nie można stosować w przestępstwach zagrożonych karą mniejszą niż dwa lata więzienia.

Publikacja: 03.04.2015 08:51

Nowelizacja kodeksu karnego: mniej wyroków w zawieszeniu

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

W lutym Sejm uchwalił duże zmiany w kodyfikacjach karnych. Część z nich wchodzi w życie 4 kwietnia. Za sprawą jednej ze zmian w kodeksie karnym sąd zarządzi wykonanie kary, jeżeli skazany w trakcie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które prawomocnie skazano go na więzienie bez zawieszenia kary.

Zmiany czekają też postępowanie wykroczeniowe. I tak możliwe będzie niezwłoczne uchylenie prawomocnego mandatu karnego. Kiedy? W sytuacji gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie, albo na osobę, która popełniła go przed ukończeniem 17. roku życia. Uchylenie następuje na wniosek samego ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego. Trzeba go złożyć nie później niż w ciągu tygodnia od uprawomocnienia się mandatu. Wniosek może też złożyć organ, który mandat wystawił, np. policja. Prawomocny mandat karny można też będzie uchylić później, w zasadzie w każdym czasie. Będzie to możliwe, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzeknie o niezgodności z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu, na podstawie którego go wystawiono. O uchylenie można też wnosić, kiedy potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Polskę.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem