Reklama
Rozwiń

Niesłusznie aresztowany nie straci roszczenia

Nowy trzyletni termin przedawnienia roszczeń z tytułu m.in. niesłusznego aresztu dotyczy także spraw wszczętych przed 1 lipca 2015 r. – przypomniał Trybunał Konstytucyjny.

Publikacja: 17.07.2015 07:45

Niesłusznie aresztowany nie straci roszczenia

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Trybunał zajmował się wnioskiem rzecznika praw obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz kwestionowała zgodność z konstytucją przepisu o przedawnieniu roszczenia o odszkodowanie za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie. Uzasadniała, że osoba pokrzywdzona wadliwym orzeczeniem sądu cywilnego czy administracyjnego może dochodzić roszczeń o naprawienie szkody w ciągu trzech lat od dnia, w którym dowiedziała się o szkodzie i jej sprawcy. Z kolei art. 555 kodeksu postępowania karnego stanowi, że poszkodowany może dochodzić roszczeń z tytułu niesłusznego skazania itd. zaledwie w ciągu roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia dającego podstawę do odszkodowania i zadośćuczynienia. Tak więc, jak twierdzi rzecznik, pozycja osoby poszkodowanej wadliwym orzeczeniem sądu cywilnego czy administracyjnego jest korzystniejsza niż osoby dochodzącej odszkodowania za szkodę w postępowaniu karnym. A przecież skutki wadliwego orzeczenia sądu karnego są dotkliwsze niż innych sądów. W wyniku niesłusznego skazania, tymczasowego aresztowania czy zatrzymania traci się wolność osobistą. A to powinno skłaniać do silniejszego zabezpieczenia roszczeń – pisze rzecznik w skardze. Trybunał problem dostrzegł, ale sprawę umorzył.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono