Szkolenia i leki dla pokrzywdzonych przestępstwem

Będzie szersza możliwość udzielenia pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, ich najbliższym i świadkom.

Publikacja: 26.08.2015 08:58

Szkolenia i leki dla pokrzywdzonych przestępstwem

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Rozpoczęły się prace nad nowym rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Projekt związany jest z ustawą o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, która weszła w życie w kwietniu tego roku. Wprowadza ona system kompleksowego wsparcia ze strony państwa. Chodzi przede wszystkim o osoby, narażonych na zagrożenie życia lub zdrowia wynikające ze złożenia zeznań lub wyjaśnień obciążających sprawcę przestępstwa lub z samego faktu uczestnictwa w postępowaniu karnym.

Projekt rozporządzenia uszczegółowia zasady udzielania takiej pomocy bezpośrednio m.in. pokrzywdzonym i świadkom oraz udzielania dotacji organizacjom zajmującym się udzielaniem takiego wsparcia.

Poszerzony ma być katalog rodzajów pomocy, m.in. o możliwość skorzystania z usług tłumacza, finansowania lekarstw i materiałów opatrunkowych.

Możliwe będzie także dofinansowywanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Pomoc będzie też mogła polegać na pokrywaniu opłat związanych z codziennym funkcjonowaniem pokrzywdzonych i ich najbliższych – za energię cieplną, prąd, gaz, wodę czy opał. Analogiczne rozwiązanie przewidziano w rozporządzeniu także dla pozbawionych wolności, zwalnianych z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członków ich rodzin.

Wsparcie dla pokrzywdzonych może też polegać m.in. na pomocy psychologicznej, terapeutycznej. W projekcie rozporządzenia przewiduje się też dodatkowo możliwość sfinansowania kosztów wyjazdu dla dziecka i jego opiekuna.

Rozporządzenie uszczegółowia też zasady udzielania pomocy świadkom. Pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym mogą być przeznaczane na organizowanie i finansowanie pomocy prawnej, a także pokrywanie kosztów pomocy psychologicznej. Chodzi m.in. o organizowanie i finansowanie pomocy przez osobę pierwszego kontaktu.

Jak długo może być udzielana taka pomoc? Zgodnie z rozporządzeniem świadczeń pokrzywdzonym, świadkom i osobom najbliższym udziela się przez czas niezbędny do wyeliminowania skutków przestępstwa. Można jej udzielić nawet przed złożeniem zawiadomienia o przestępstwie lub wniosku o ściganie (nie dłużej niż przez trzy miesiące, przy niektórych przestępstwach 12 miesięcy).

Rozpoczęcie takiej pomocy jest jednak ograniczone czasowo. Może być ona bowiem udzielona w ciągu trzech lat od wystąpienia skutku przestępstwa, nie później niż po pięciu latach od jego popełnienia. Po tych terminach udzielenie pomocy będzie możliwe w wyjątkowych wypadkach.

Z wnioskiem o udzielenie pomocy może wystąpić sam pokrzywdzony lub instytucja zajmująca się takim wsparciem.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku