Ograniczenie możliwości wykorzystywania dowodów uzyskanych z naruszeniem prawa i wprowadzenie obowiązku następczego informowania osoby objętej kontrolą operacyjną przed zakończeniem postępowania to jedne z zmian przewidzianych w kodeksie postępowania karnego, który niebawem będzie przedmiotem obrad rządu.
Chodzi o art. 168a i 168b k.p.k. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 168a k.p.k. nie można uznać dowodu za niedopuszczalny tylko dlatego, że został on zdobyty z naruszeniem procedury albo z naruszeniem prawa (chyba że dowód został uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności). W przypadku zaś uzyskania w wyniku kontroli operacyjnej dowodów na popełnienie innego przestępstwa (ściganego z urzędu) niż to, które było podstawą do zarządzenia takiej kontroli, zgodnie z art. 168b k.p.k., kwestia wykorzystania takiego dowodu leży w gestii prokuratora.
Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie zmiany art. 168a k.p.k. chce jednoznacznie przesądzić, że przeprowadzenie i wykorzystywanie dowodów uzyskanych do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego jest niedopuszczalne.
Dezorganizacja pracy kontrwywiadu
Jeśli zaś chodzi o dowody na inne przestępstwo uzyskane w ramach niejawnych działań służb, to zgodnie z projektem będzie można je wykorzystać tylko wtedy, gdy będą one świadczyły o popełnieniu innego przestępstwa, w przypadku którego jakikolwiek organ może zarządzić stosowanie kontroli operacyjnej. Chodzi więc o najpoważniejsze czyny, jak np. terroryzm, przestępczość zorganizowana, handel narkotykami, pranie pieniędzy, handel ludźmi, zabójstwa, wzięcie zakładników, oszustwa etc.
Zgodnie z § 2 projektowanego przepisu, jeżeli w ramach kontroli operacyjnej uzyskano dowód popełnienia przez osobę, wobec której kontrola operacyjna była stosowana, innego przestępstwa niż to objęte zarządzeniem o objęciu inwigilacją, wówczas prokurator w toku postępowania przygotowawczego będzie wydawał postanowienie w przedmiocie wykorzystania tego dowodu w postępowaniu karnym.