Węgierska prokuratura decyduje o losie Marcina Romanowskiego

Węgierska Prokuratura Generalna potwierdziła w poniedziałek otrzymanie europejskiego nakazu dochodzeniowego (END) w sprawie polskiego byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Jest on ścigany w związku ze śledztwem ws. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Publikacja: 07.04.2025 18:45

Poseł PiS Marcin Romanowski

Poseł PiS Marcin Romanowski

Foto: PAP/Paweł Supernak

dgk

„Węgierska prokuratura obecnie analizuje europejski nakaz dochodzeniowy wydany przez polską prokuraturę” – poinformował Polskie Radio rzecznik Prokuratury Generalnej na Węgrzech Geza Fazekas. Podkreślił, że strona węgierska ma 60 dni na ocenę, czy END jest wykonalny.

Czytaj więcej

Węgrzy znowelizowali prawo dla Marcina Romanowskiego

Czym jest europejski nakaz dochodzeniowy 

Europejski nakaz dochodzeniowy jest wydawany przez sąd lub prokuraturę kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Ma na celu przeprowadzenie w innym państwie członkowskim UE czynności dochodzeniowych na potrzeby uzyskania materiału dowodowego w sprawach karnych. Co istotne, END opiera się na zasadzie wzajemnego uznania, co oznacza, że organ wykonujący nakaz jest zobowiązany do uznania wniosku innego państwa i do zapewnienia jego wykonania. Wykonanie przeprowadza się tak samo i w taki sam sposób, jak gdyby daną czynność dochodzeniową zarządził organ państwa wykonującego.

END został wprowadzony na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z kwietnia 2014 r. W polskiej procedurze karnej pojawił się w 2018 roku.

Czytaj więcej

Nowe, poważne zarzuty prokuratury wobec Marcina Romanowskiego

Romanowski z azylem u Orbana

O wydaniu END wobec Marcina Romanowskiego informowała w minioną środę rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Na Romanowskim ciąży 11 zarzutów prokuratorskich związanych z nieprawidłowościami w działalności Funduszu Sprawiedliwości, który poseł PiS nadzorował w czasie, kiedy był wiceministrem sprawiedliwości. Śledczy twierdzą, że działając wspólnie i w porozumieniu z urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości i funkcjonariuszami publicznymi z Funduszu Sprawiedliwości, Romanowski „przekazywał projekty ofert dwóch podmiotów przed złożeniem tych ofert przez te podmioty w konkursie oznaczonym jako nr 7". Zdaniem śledczych robił to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kolejne zarzuty dotyczą podpisywania umów i prowadzenia rozmów z sześcioma podmiotami ubiegającymi się o dotację, choć nie miał do tego prawa.

Marcinowi Romanowskiemu grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa 9 grudnia 2024 r. zdecydował o tymczasowym aresztowaniu polityka na trzy miesiące. Okazało się jednak, że Romanowski wyjechał na Węgry, gdzie otrzymał azyl polityczny. Obecnie jest ścigany europejskim nakazem aresztowania i czerwoną notą Interpolu.

„Węgierska prokuratura obecnie analizuje europejski nakaz dochodzeniowy wydany przez polską prokuraturę” – poinformował Polskie Radio rzecznik Prokuratury Generalnej na Węgrzech Geza Fazekas. Podkreślił, że strona węgierska ma 60 dni na ocenę, czy END jest wykonalny.

Czym jest europejski nakaz dochodzeniowy 

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne