Sąd odmówił zatrzymania i przymusowego doprowadzenia Daniela Obajtka

Policja może zatrzymać byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka jedynie w Polsce, a do tego potrzebna jest jeszcze decyzja sądu. Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył wniosek sejmowej komisji śledczej i zdecydował o nieudzieleniu zgody na zatrzymanie i doprowadzenie.

Publikacja: 06.06.2024 17:07

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Sejmowa Komisja śledcza do spraw afery wizowej chce w piątek 8 czerwca przesłuchać jako świadka Daniela Obajtka. Jak informuje sekretariat komisji śledczej, został on prawidłowo powiadomiony o wezwaniu na piątkowe posiedzenie. „Rzeczpospolita” informowała o wniosku komisji do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie Obajtka kwotą 3 tys. zł  tytułem kary porządkowej za uporczywe niestawiennictwo. Z naszych informacji wynika, iż sąd odmówił zgody na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Orlenu.

Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, Sąd Okręgowy w Warszawie nie wyraził zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Daniela Obajtka na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Wniosek dotyczył zarządzenia zatrzymania i doprowadzenia Obajtka na posiedzenie komisji śledczej w piątek na godz. 12.

Zatrzymanie Obajtka: konieczna jest decyzja sądu

— Dlaczego sejmowa komisja musi to robić przez Sąd Okręgowy w Warszawie? Komisja, mimo że działa na podstawie przepisów kodeksu postępowania karnego nie ma uprawnień, by decydować o ukaraniu świadka karą grzywny czy decydować o jego zatrzymaniu i doprowadzeniu i dlatego działa za pośrednictwem sądu — mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski. — Wniosek o zatrzymanie i doprowadzenie Daniela Obajtka trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Nawet jeśli sąd zgodzi się na jego zatrzymanie i doprowadzenie, to pozostaje jeszcze jeden problem. Należy Obajtka znaleźć.

Czytaj więcej

Daniel Obajtek zaprzecza, by mieszkał w Budapeszcie. "Bzdura, jestem w Polsce"

Obajtka może doprowadzić Policja. Ale tylko w kraju

Za to odpowiedzialna jest policja, która w przypadku świadka może działać jedynie na terenie kraju. Tu musi go więc zatrzymać i doprowadzić na posiedzenie komisji sejmowej.

Wniosek sejmowej komisji śledczej w sprawie Daniela Obajtka trafił już do Sądu Okręgowego w Warszawie i został w nim zarejestrowany. Jak ustaliła Rzeczpospolita, do jego rozpatrzenia został już wylosowany sędzia. Jego rozpoznanie odbędzie się na posiedzeniu niejawnym.

Mówi się, że Obajtek przebywa na terenie Węgier, w Budapeszcie. Czy tam także może działać nasza policja w sprawie poszukiwań i zatrzymania?

— Na podstawie decyzji komisji i sądu nie. Rzecz dotyczy bowiem świadka, który ma zostać zatrzymany i przesłuchany — zauważa prof. Ćwiąkalski.

— Nie zostały podjęte żadne decyzje. Nie ma też wyznaczonego terminu posiedzenia — dowiadujemy się w południe w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Sąd ma czas do jutra, a następnie, jeśli zajdzie taka konieczność zostanie uruchomiona policja.

Czy ewentualne zatrzymanie Daniela Obajtka będzie dotyczyło tylko i wyłącznie wysłuchania przed sejmową komisją śledczą?

— Wniosek komisji o zatrzymanie i doprowadzenie dotyczy tylko tej sprawy — zauważa prof. Andrzej Zoll. Przyznaje jednak, że ma bardzo poważne wątpliwości związane z zachowaniem prokuratury w sprawie Daniela Obajtka, do której wezwany zresztą też nie stawił się na przesłuchanie.

Obajtek ma dużo na sumieniu?

— Ma on, zdaje się, dużo na sumieniu, powinien zostać zatrzymany i usłyszeć zarzuty. Nie powinno się dopuszczać do takiej sytuacji, że pan Obajtek wyjeżdża za granicę wiedząc, że jest wezwany przez prokuraturę i komisję śledczą — uważa prof. Andrzej Zoll.

Czytaj więcej

Obajtek reaguje na ultimatum prokuratury i zapowiada pozew w trybie wyborczym

Sprawa Obajtka a przepisy karne

Kodeks postępowania karnego jest w podobnych sprawach precyzyjny. Art. 287 tego kodeksu przewiduje sankcje za uchylanie się od obowiązków w postępowaniu karnym. Zakłada on: karę pieniężną, zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka. Stosuje się je odpowiednio do osoby, która bezpodstawnie uchyla się od złożenia zeznania, wykonania czynności biegłego, tłumacza lub specjalisty, złożenia przyrzeczenia, wydania przedmiotu, dopełnienia obowiązków poręczyciela itd.

Jest także art. 285 k.p.k. Ten stanowi, że m.in. na świadka, który bez należytego usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu oddalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, można nałożyć karę pieniężną w wysokości do 3 tys. zł. W razie uporczywego niestawiennictwa (za takie traktowana jest dwukrotna nieobecność), w stosunku do świadka można ponadto zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie na rozprawę.

Sejmowa Komisja śledcza do spraw afery wizowej chce w piątek 8 czerwca przesłuchać jako świadka Daniela Obajtka. Jak informuje sekretariat komisji śledczej, został on prawidłowo powiadomiony o wezwaniu na piątkowe posiedzenie. „Rzeczpospolita” informowała o wniosku komisji do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie Obajtka kwotą 3 tys. zł  tytułem kary porządkowej za uporczywe niestawiennictwo. Z naszych informacji wynika, iż sąd odmówił zgody na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Orlenu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży