Resort Bodnara o głodówce Kamińskiego: "Każdy ma prawo nie jeść i nie pić"

Każdy ma prawo nie jeść i nie pić - tak wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart odniosła się do informacji o rozpoczęciu głodówki przez aresztowanego we wtorek byłego ministra spraw wewnętrznych, Mariusza Kamińskiego.

Publikacja: 10.01.2024 12:51

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów. Do placówki zostali przewiezieni zatrzymani w Pałacu Prezydenckim M

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów. Do placówki zostali przewiezieni zatrzymani w Pałacu Prezydenckim Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik.

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W środę w Warszawie zorganizowano briefing „współpracowników i przyjaciół Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika”. Głos zabrał były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Poinformował, że zatrzymany przez policję były szef MSWiA Mariusz Kamiński rozpoczął protest głodowy.

- Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stali się wczoraj pierwszymi po 1989 r. więźniami politycznymi - powiedział Poboży. - W momencie gdy prezydent spotkał się z białoruskimi opozycjonistami, służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji dokonały siłowego zatrzymania posłów na Sejm, posłów wyposażonych w immunitet, uniewinnionych, ułaskawionych przez prezydenta. To są więźniowie polityczni - podkreślił.

Do informacji o proteście głowym Mariusza Kamińskiego odniosła się podczas środowego briefingu wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart. - Więzień jest poddawany badaniom lekarskim, jak organizm reaguje na odmowę jedzenia i picia. Tylko sąd może zdecydować o przymusowym karmieniu, jeśli zagrozi to zdrowiu i życiu — wyjaśniła. - Każdy ma prawo nie jeść i nie pić. To jest decyzja indywidualna, jest w tym względzie prawo do wolności - dodała.

Podczas konferencji wiceminister Ejchart zaznaczyła, że „to, że polityk jest więźniem, nie oznacza, że jest więźniem politycznym”.

Zastępczyni Adama Bodnara mówił, iż zatrzymani we wtorek Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są badani przez lekarza, spotykają się z psychologiem. - W tym czasie komisja penitencjarna zdecyduje, gdzie panowie mogą odbywać karę - dodała.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński rozpoczął głodówkę. "Żądam zwolnienia z więzienia"

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zatrzymani w Pałacu Prezydenckim

Byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego. Politycy PiS zostali później przewiezieni do komendy policji, a następnie do aresztu śledczego na Grochowie w Warszawie.

Kamiński i Wąsik zostali 20 grudnia 2023 r. skazani na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Były szef CBA i jego były zastępca podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w czerwcu 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek