Duda podpisał tzw. ustawę szpiegowską PiS. Będą kary za zdjęcia

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za działalność wywiadowczą przeciwko Polsce. Przewiduje też kary za "rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji" oraz przywraca znany z czasów PRL zakaz fotografowania.

Publikacja: 30.08.2023 14:43

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Za szpiegostwo nawet 30 lat więzienia

Jak pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej", przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa wprowadza surową karę za udział w działalności obcego wywiadu – od 5 do 30 lat więzienia. Za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia. Za ten czyn ma grozić 8 lat więzienia albo nawet dożywocie.

Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie, w miejsce obecnie obowiązującej kary od 5 lat.

Dożywocie ma również grozić temu, kto biorąc udział w działalności obcego wywiadu „dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

Nowelizacja wprowadza karę za przygotowanie działań szpiegowskich (od 6 miesięcy do 8 lat więzienia), a także za nieumyślną postać szpiegostwa (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia).

Wśród nowych przepisów znaleźć się ma również szczególnie surowa odpowiedzialność funkcjonariusza publicznego za przestępstwo szpiegostwa. Będzie to zbrodnia, za którą ma grozić od 8 lat więzienia albo kara dożywocia.

Karze (od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności)podlegać będzie również samo zgłaszanie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił: za szpiegostwo na 30 lat za kraty

Do więzienia za prowadzenie dezinformacji, do aresztu za zdjęcia

Karą co najmniej 8 lat więzienia będzie zagrożone zaś prowadzenie dezinformacji, polegającej na rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, mających na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce. - To może być instrument do wszczynania kontroli operacyjnej, czyli podsłuchów, do prowadzenia postępowań karnych, a przez to do zastraszania - tak o przepisie dotyczącym dezinformacji mówił na łamach portalu Onet.pl mec. Marcin Wolny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Projekt nowelizacji przewiduje zakaz fotografowania, filmowania lub utrwalania obrazu: obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa państwa lub obronności państwa;obiektów resortu obrony narodowej; obiektów infrastruktury krytycznej – w przypadku oznaczenia znakiem „zakaz fotografowania”; osób i ruchomości znajdujących się w wymienionych wyżej obiektach.

Obiektami szczególnie ważnymi dla bezpieczeństwa państwa mogą być np.: magazyny, w tym gazu i ropy, stacje elektroenergetyczne; mosty, wiadukty i tunele na drogach i liniach kolejowych o znaczeniu obronnym; lotniska; obiekty operatorów pocztowych i telekomunikacyjnych; obiekty NBP; obiekty podległe lub nadzorowane przez Ministra Sprawiedliwości – w tym sądy; elektrownie, kopalnie, sieci przesyłowe; przedsiębiorstwa wykorzystujące materiały niebezpieczne.

Fotografowanie lub nagrywanie takich obiektów ma być wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywny. Sąd będzie mógł orzec również przepadek przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, tj. kamer, aparatów fotograficznych, dronów i innego sprzętu, na którym utrwalane czy przechowywane były nagrania.

Czytaj więcej

Będą kary za selfie na lotnisku albo w sądzie? Wrócą tabliczki znane z PRL

Za szpiegostwo nawet 30 lat więzienia

Jak pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej", przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa wprowadza surową karę za udział w działalności obcego wywiadu – od 5 do 30 lat więzienia. Za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia. Za ten czyn ma grozić 8 lat więzienia albo nawet dożywocie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?