Reklama

Maląg do Ziobry po śmierci Kamila: zaostrzyć kary

Minister rodziny Marlena Maląg zwróciła się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniew Ziobry o "niezwłoczne podjęcie prac" nad zaostrzenie sankcji karnych za znęcanie się nad małoletnimi. To reakcja na śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy.
Marlena Maląg

Marlena Maląg

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

dgk

"Zwróciłam się z pismem do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniew Ziobry o niezwłoczne podjęcie prac nad zaostrzeniem przepisów Kodeksu karnego w zakresie sankcji za znęcanie się nad małoletnimi. Nie ma i nie będzie naszej zgody na krzywdzenie bezbronnych dzieci" - poinformowała Polską Agencję Prasową Marlena Maląg.  

Czytaj więcej

Gdy krzywdzone jest dziecko, procedury muszą być jasne

Minister rodziny zwróciła uwagę, że kary stosowane w przypadku fizycznego lub psychicznego znęcania się nad dziećmi nie zmieniły się od 1997 r. Wtedy weszła w życie nowa ustawa Kodeks karny w Polsce, która zastąpiła stary Kodeks karny z 1969 r. przewidujący jeszcze karę śmierci. 

"Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dobro dzieci stawia ponad wszystko, dlatego też wdrożyliśmy szerokie zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowelizacja daje kompleksowe narzędzia pozwalające zabezpieczać zdrowie i życie dziecka w sytuacjach, kiedy w domu mogą doświadczać niedopuszczalnych zachowań" - podkreśliła minister rodziny. 

Zadeklarowała również gotowość do podjęcia współpracy z ministrem sprawiedliwości w zakresie wypracowania kolejnych rozwiązań prawnych, które wzmocnią ochronę dzieci i młodzieży przed wszelkimi przejawami przemocy.

Reklama
Reklama

Marlena Maląg zaapelowała do wszystkich o reagowanie na najmniejsze sygnały, które mogą wskazywać na dopuszczanie się przemocy wobec dziecka.

Podatki
Urzędnicy skarbówki interesują się wracającymi do Polski. Co sprawdzają?
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2026
Materiał Promocyjny
OTOMOTO rewolucjonizuje dodawanie ogłoszeń
Nieruchomości
Jedna działka, jedna wuzetka? Ministerstwo zabrało głos
W sądzie i w urzędzie
Trzy nowe funkcje w mObywatelu. Chodzi o dowody i paszporty
Prawo w Polsce
Karol Nawrocki podpisał trzy ustawy. Studenci zostaną młodszymi asystentami sędziego
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama