Ściganie fałszerzy pieniędzy ma być efektywne

Sprawy o podrabianie banknotów mają trafiać do jednej prokuratury. To coś na kształt specjalizacji.

Aktualizacja: 11.01.2022 10:29 Publikacja: 11.01.2022 05:33

Ściganie fałszerzy pieniędzy ma być efektywne

Foto: AdobeStock

Minister sprawiedliwości chce zmienić regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Projekt rozporządzenia właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Co chce zmienić?

Nowy § 114 a regulaminu będzie normą kompetencyjną dla prokuratora generalnego lub prokuratora krajowego do wskazania jednostki organizacyjnej prokuratury, w której prowadzone byłoby postępowanie przygotowawcze w sprawie o przestępstwa podrabiania lub przerabiania pieniędzy albo znaków pieniężnych, innych środków płatniczych albo dokumentów. Zasada ta ma objąć sprawy ujawnione w danym okresie lub na określonym obszarze (nawet całego kraju).

Czytaj więcej

Cyberbezpieczeństwo w pandemii, czyli jak bronić się przed oszustami

– Będzie to pomocne w skuteczniejszym wykonywaniu zadań ustawowych organów ścigania – uzasadniają autorzy projektu.

Kryterium dającym podstawę do łączenia spraw w jedno śledztwo, które prowadzone będzie w wyznaczonej jednostce prokuratury byłyby: klasa fałszerska lub nominał pieniądza, znaku pieniężnego lub innego dokumentu.

Klasa fałszerska ustalana jest na podstawie opinii wydanej na podstawie art. 193 § 2 kodeksu postępowania karnego przez instytucję specjalistyczną, a jest nim Narodowy Bank Polski – Departament Emisyjno-Skarbcowy.

Określa on m.in. szczegółowy porządek wykonywania przez prokuratora czynności w sprawach karnych, uwzględniając potrzebę zapewnienia skuteczności i sprawności postępowania we wszystkich rodzajach spraw prowadzonych przez prokuratora lub z jego udziałem. Chodzi o jego szybkość i efektywność, z uwzględnieniem funkcjonalności i racjonalności działań prokuratora, przy jednoczesnym poszanowaniu gwarantowanych ustawowo praw i wolności podmiotów objętych działaniami prokuratury.

– Rozproszenie postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw z art. 310 § 1 kodeksu karnego pomiędzy różnymi jednostkami prokuratury i policji w praktyce nie pozwala na poddawanie zgromadzonych materiałów procesowych analizom służącym odnajdywaniu łączących je elementów, a co za tym idzie obniża efektywności działania organów ścigania – twierdzi MS.

Celem nowelizacji jest więc stworzenie mechanizmów, które usprawnią postępowania przygotowawcze i przyczynią się do wzrostu skuteczności działań organów ścigania służących wykrywaniu sprawców podrobienia lub przerobienia pieniądza albo znaku pieniężnego polskiego lub obcego.

Międzynarodowa konwencja o zwalczaniu fałszowania pieniędzy podpisana 20 kwietnia 1929 r. w Genewie (ratyfikowana przez Sejm 5 marca 1934 r.) potwierdza, że skutecznym sposobem zapobiegania i zwalczania przestępczości fałszowania pieniędzy jest m.in. wprowadzenie szczególnych dla tej kategorii przestępstw metod organizacji pracy organów ścigania.

Minister sprawiedliwości chce zmienić regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Projekt rozporządzenia właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Co chce zmienić?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe