Prokurator o "ładnym ataku w TVP" na sędziów: to mogło być podżeganie

Czyn, jaki opisano w mailu, który wyciekł ze skrzynki ministra Michała Dworczyka, o ile jego treść jest prawdziwa, prokuratura mogłaby zakwalifikować jako podżeganie do zniesławienia - oceniła prokurator Katarzyna Szeska z Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

Publikacja: 05.01.2022 13:57

Prokurator o "ładnym ataku w TVP" na sędziów: to mogło być podżeganie

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

mat

W sieci opublikowano kolejne e-maile, które - rzekomo - mają pochodzić ze skrzynki e-mailowej szefa KPRM Michała Dworczyka, której zawartość mieli przechwycić hakerzy, co ujawniono w czerwcu.

W mailu, który ma pochodzić z 27 września 2018 roku Mariusz Chłopik, współpracownik premiera pisze o "naradzie kilku znakomitych osób łapiących pewne linki w sądownictwie i powiązań między sędziami a różnymi sprawami" (tak w oryginale - red.).

"Po rozmowach mamy prośbę, by jutro TVP bardzo ładnie zaatakowało te osoby, które taki wyrok wydały i w ogóle warszawski sąd apelacyjny według topowych kancelarii w Warszawie to stajnia augiasza" (tak w oryginale - red.) - dodaje Chłopik.

Z zamieszczonych w mailu informacji, że chodzi o wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który nakazał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zamieszczenie na własny koszt w TVN i TVP Info oświadczenia o treści: „Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 15 września 2018 roku, podczas wiecu wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Świebodzinie, że w ciągu jednego do półtora roku wydawana jest przez nas większa suma na drogi lokalne niż za czasów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ciągu 8 lat. Mateusz Morawiecki Premier Rządu Rzeczpospolitej Polskiej”.

Chłopik w mailu wskazuje na powiązanie sędziego przewodniczącego składowi orzekającemu sądu z byłym ministrem sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Zbigniewem Ćwiąkalskim, przypomina, że sąd w przeszłości uniewinnił posłankę PO, Beatę Sawicką, oskarżoną o przyjęcie 50 tys. zł łapówki oraz podkreśla, że Sąd Okręgowy w tej samej sprawie wydał inny wyrok "zachowując rozsądek", ale "im wyżej tym gorzej".

Czytaj więcej

Afera e-mailowa: Współpracownik premiera prosi o "ładny atak w TVP" na sędziów

– Tego rodzaju czyn, jaki opisano w mailu, który wyciekł ze skrzynki ministra Michała Dworczyka, o ile jego treść jest prawdziwa, prokuratura mogłaby zakwalifikować jako podżeganie do zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania się, czyli czyn z art. 212 par. 2 kodeksu karnego - mówi portalowi Onet.pl prokurator Katarzyna Szeska z niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

– Gdyby prokuratura zajęła się tą sprawą to można też rozważyć zakwalifikowanie tego czynu jako podżeganie do znieważenia funkcjonariusza publicznego, czyli art. 226 kk. Tym bardziej że zgodnie z prawem podlega on ochronie także wtedy, gdy "bezprawny zamach na jego osobę został podjęty z powodu wykonywanego przez niego zawodu lub zajmowanego stanowiska" (art. 231a kk). A tu mamy dokładnie taką sytuację, jeśli - powtórzę - okazałoby się, że wiadomość ze skrzynki mailowej ministra Dworczyka jest prawdziwa – wskazuje prokurator Szeska.

– W obu przypadkach czyny takie są zagrożone karą od grzywny do nawet roku więzienia. Generalnie tego rodzaju ataki na sądy, które są władzą niezależną i odrębną od innych władz, tego rodzaju zachowania osób publicznych i związanych z ekipą rządzącą można uznać za skandaliczne, by nie użyć mocniej brzmiących słów. Tym bardziej skandaliczne, że od władzy wymaga się więcej niż od przysłowiowego "Kowalskiego" - kwituje prokurator z Lex Super Omnia.

Czytaj więcej

Szef "Wiadomości" TVP: Mail wpadł do spamu lub to po prostu fejk
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne