Aktualizacja: 08.12.2018 07:30 Publikacja: 08.12.2018 07:30
Istotą badania wariograficznego jest kontrola reakcji organicznych badanego, będących odzwierciedleniem jego stosunku emocjonalnego do określonych zdarzeń
Foto: shutterstock
W 2008 r. w Indiach w głośnej sprawie zabójstwa wobec oskarżonej Aditi Dharma wykorzystano metodę badania za pomocą elektroencefalografu. Wyniki tego badania potwierdziły dokonanie przez nią przestępstwa, i w efekcie przyczyniły się do wydania wyroku skazującego. Urządzenie to wykorzystano również w jednej z najbardziej znanych na całym świecie spraw – Terry'ego Harringtona, który został niesłusznie skazany na dożywocie za zabicie policjanta i spędził w zakładzie karnym prawie 25 lat. Wyniki przeprowadzonego badania przyczyniły się do jego uniewinnienia. Wzrost popularności badań wariograficznych w USA doprowadził do powstania nietypowego biznesu, na którym postanowił zarobić mieszkaniec Virginii. Prowadził on szkolenia z metod mających na celu oszukanie tego urządzenia. W toku śledztwa ustalono, że z jego „usług" skorzystało blisko 100 osób. Z kolei wśród najgłośniejszych polskich postępowań, w których wykorzystano technologię tego urządzenia, warto wskazać chociażby na sprawy z lat 70. XX w. – wampira Zdzisława Marchwickiego, seryjnego zabójcy kobiet w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego czy sprawę Joachima Knychały, seryjnego gwałciciela i mordercy kobiet. Należy przy tym nadmienić, iż badania wariograficzne nie były usankcjonowane w ówczesnej procedurze karnej.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Komenda Stołeczna Policji wystąpiła w czwartek do Prokuratury Krajowej o wydanie listu gończego za Marcinem Romanowskim, byłym wiceministrem sprawiedliwości, podejrzanym w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.
Ojciec i macocha 10-letniej Sary Sharif zostali w środę uznani za winnych jej morderstwa przez sąd w Londynie. Przez ponad dwa lata mieli ją poddawać „straszliwym cierpieniom”.
Sąd w Krakowie umorzył sprawę znanej aktywistki Katarzyny A., znanej jako "Babcia Kasia", która została oskarżona o ugryzienie policjanta podczas demonstracji z 2022 roku.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
To, co niszczy demokrację, to nie wielość i różnorodność opinii, w tym niedorzecznych, ale ujednolicanie opinii publicznej. Proponowane przez Radę Ministrów karanie za „myślozbrodnie” to znak rozpoznawczy rozwiązań antydemokratycznych.
Prokurator Lindgren postuluje utworzenie urzędu z publicznymi obrońcami, ale Szwedzkie Stowarzyszenie Adwokatów nie chce o tym słyszeć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas