Reklama
Rozwiń

Ofiary przestępstw szybciej dostaną nawiązkę

Skarbówka będzie odzyskiwać pieniądze od sprawców przestępstw. Ofiary szybciej dostaną pomoc materialną

Publikacja: 10.02.2011 03:45

Fundusz pomocy pokrzywdzonym przejmuje pieniądze, które do tej pory płacili sprawcy wypadków drogowy

Fundusz pomocy pokrzywdzonym przejmuje pieniądze, które do tej pory płacili sprawcy wypadków drogowych czy truciciele środowiska instytucjom, stowarzyszeniom i organizacjom społecznym pomagającym ofiarom

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Taką zmianę przepisów przygotowali senatorowie. W lutym ubiegłego roku Sejm zmienił [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1995_99/DU1997Nr%2090poz%20557.asp]kodeks karny wykonawczy[/link], powołując do życia Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Ma ruszyć w lipcu tego roku i przejąć pieniądze, które dziś płacą sprawcy wypadków drogowych czy truciciele środowiska na instytucje, stowarzyszenia i organizacje społeczne pomagające ofiarom. Stamtąd w postaci dotacji celowych trafią do potrzebujących. Na co? W grę wchodzi pomoc medyczna, psychologiczna, rehabilitacyjna, prawna i materialna.

- To niemałe kwoty, często pomagały przeżyć najgorszy czas po wypadku tłumaczy "Rz" Krzysztof Chmielewski z krakowskiej fundacji pomagającej ofiarom wypadków.

Szkopuł w tym, że zapomniano o przepisach, które przesądzą o trybie egzekucji środków pieniężnych zasądzonych na fundusz i wskażą podmiot prowadzący egzekucję. Nie przesądzono też, czy zaliczki mają być uiszczane ze środków funduszu czy też z należności Skarbu Państwa.

Senatorowie naprawili błąd i przygotowali projekt noweli, który wejdzie w życie wraz z uruchomieniem funduszu. Postępowanie egzekucyjne w zakresie windykacji nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na fundusz prowadzić będą sądy I instancji. One też zajmą się ewidencją księgową tych należności. Zaliczkę na koszty egzekucji sfinansuje z własnych pieniędzy fundusz.

Funkcjonujące obecnie instytucje, stowarzyszenia, fundacje lub organizacje społeczne, na rzecz których do 1 lipca zostaną orzeczone środki finansowe z tytułu nawiązki lub świadczenia pieniężnego, będą musiały się z nich rozliczyć w ciągu dwóch miesięcy. W tym celu będą przekazywały raport ministrowi sprawiedliwości. Ci, którzy wydadzą pieniądze niezgodnie z przeznaczeniem, będą musieli je zwrócić.

Docelowo jednak egzekucją nawiązek, tak jak grzywien, mają się zająć urzędy skarbowe. Powód? Dzisiejsze postępowanie wykonawcze trwa zbyt długo, a ściągalność grzywien wciąż kuleje. Nad projektem zmian w kodeksie karnym wykonawczym pracuje resort sprawiedliwości.

[i][b]Etap legislacyjny:[/b]

Projekt trafi do pierwszego czytania[/i]

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono