Reklama
Rozwiń

Surowe kary za ułatwienie przestępstw o charakterze terrorystycznym

Do pięciu lat więzienia grozi za rozpowszechnianie lub publiczne prezentowanie treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym

Aktualizacja: 14.11.2011 11:06 Publikacja: 14.11.2011 08:25

Surowe kary za ułatwienie przestępstw o charakterze terrorystycznym

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Dziś wchodzi w życie nowelizacja kodeksów: karnego i postępowania karnego. Wprowadza surowe kary – od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności – za publiczne rozpowszechnianie treści mogących ułatwić przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

Chodzi nie tylko o materiały instruktażowe adresowane do określonej grupy czy wręcz konkretnej osoby, ale także informacje bądź instrukcje umieszczone w Internecie, a przez to dostępne dla wszystkich. Do dziś były trudności z karaniem za taką działalność.

– Jestem zdeklarowanym przeciwnikiem wyrywkowych zmian w kodyfikacjach karnych i dokładania kolejnych rodzajów przestępstw oraz coraz surowszych kar – mówi „Rz" Mateusz Kochański z Uniwersytetu Łódzkiego. Zastrzega, że w tym wypadku ingerencja ustawodawcy była konieczna. – Życie nie znosi próżni, zmieniają się nie tylko czasy, ale i zagrożenia. Pisząc kodeks kilkanaście lat temu, nikt nie mógł przewidzieć zagrożeń, jakie staną się faktem. Nikt nie sądził też wtedy, że treści instruktażowe do takiej działalności mogą się stać powszechnie dostępne – twierdzi.

Dzięki drugiej istotnej zmianie, tym razem w procedurze karnej, możliwe staje się wznowienie postępowania i zakwestionowanie prawomocnego orzeczenia wydanego pod nieobecność oskarżonego. Chodzi o sytuacje, gdy osoba nie została powiadomiona o rozprawie lub posiedzeniu sądu, nie miała możliwości zapoznania się z orzeczeniem lub nie poinformowano jej o sposobie zaskarżenia orzeczenia. Uprawnienie do złożenia wniosku o wznowienie postępowania będzie miał wyłącznie oskarżony. Poprawiony kodeks daje mu na to miesiąc.

Decyzja o wznowieniu postępowania nie będzie obligatoryjna. To sąd w każdej sprawie oceni, czy wznowienie jest celowe i uzasadnione.

Dobrodziejstwo wznowienia postępowania nie będzie dotyczyło każdego skazanego. Wyłączono z tej grupy np. osoby, które informacji o orzeczeniu nie otrzymały z własnej winy – prezentowały przed sądem negatywną postawę, swoim zachowaniem prowadziły do obstrukcji procesowej czy też nie dbały o własne interesy.

O wznowieniu nie ma też co marzyć niezadowolony z wyroku skazany, którego obrońca uczestniczył w rozprawie czy posiedzeniu.

Podstawa prawna:

- nowela kodeksu karnego i postępowania karnego z 29 lipca 2011 r. (DzU nr 191, poz. 1135)

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono