Ich utworzenie przewiduje rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Podaje także warunki, jakie musi spełnić wychowanek, by przenieść się do hostelu. W sobotę rozporządzenie wchodzi w życie.
Kto może liczyć na takie dobrodziejstwo? Nieletni, który złoży w tej sprawie wniosek, musi przebywać w zakładzie poprawczym minimum pół roku i uzyskać pozytywną opinię zespołu diagnostyczno-korekcyjnego.
Decyzję o umieszczeniu w hostelu wydaje dyrektor zakładu, w którym on przebywa. Faktycznie nadal pozostaje jego wychowankiem. Dyrektor odpowiada także za doprowadzenie do hostelu.
Dla każdego nieletniego umieszczonego w hostelu opracowuje się indywidualny program usamodzielniania oraz wyznacza opiekuna. To zadanie powierzono dyrektorowi lub kierownikowi placówki.
Co powinno się znaleźć w programie? Rozporządzenie wymienia informacje: o posiadanych i koniecznych do uzyskania przez nieletniego niezbędnych dokumentach; o przebiegu nauki i zatrudnienia oraz okresowe informacje o zachowaniu nieletniego w hostelu.