Przestępstwa seksualne popełnione na szkodę nieletnich powinny być ścigane z urzędu. Chodzi o nieletnich w wieku powyżej 15 lat. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, przygotował w tej sprawie wystąpienie do Jarosława Gowina, ministra sprawiedliwości.
Pisze w nim, że w myśl art. 205 kodeksu karnego przestępstwo zgwałcenia jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Dziecko, które ukończyło 15 lat, nie ma jednak uprawnienia do samodzielnego złożenia takiego wniosku, ponieważ ma ograniczoną zdolność do działania przed sądem (do czynności prawnych).
W takich przypadkach wymagane jest, by wniosek taki złożył jego przedstawiciel ustawowy bądź opiekun prawny. Nie zawsze jest to jednak możliwe – zauważa rzecznik. I zwraca uwagę, że bardzo często w przypadkach przestępstw na tle seksualnym, w których pokrzywdzonymi są nieletni, sprawcą okazuje się właśnie członek najbliższej rodziny, opiekun prawny czy inna osoba, której małoletni podlega, a która wykorzystuje jego położenie.
Zmiana kodeksu karnego w taki sposób, aby gwałt był przestępstwem ściganym z urzędu, jest konieczna, aby Polska mogła ratyfikować konwencję Rady Europy z maja 2011 r. dotyczącą zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej.
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi w tej sprawie konsultacje z prawnikami i organizacjami kobiecymi. Tą kwestią zajmuje się także działająca przy ministerstwie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.