Jak podkreśla rzecznik małoletnie matki mogą jedynie liczyć na zmianę środka wychowawczego lub warunkowe zwolnienie z placówki resocjalizacyjnej, a w przypadku ośrodka socjoterapeutycznego - powrót do domu lub pieczy zastępczej. Jeśli jednak tak się nie stanie, ich dziecko będzie musiało trafić do rodziny zastępczej. - Taka sytuacja jest krzywdząca dla matki i dziecka, bowiem pozbawia ich szansy na stworzenie rodziny, zaburza ich rozwój i poczucie bezpieczeństwa.

Zdaniem rzecznika, powodem takiej sytuacji jest brak specjalistycznych oddziałów w placówkach socjoterapeutycznych i resocjalizacyjnych, w których małoletnie matki mogłyby przebywać wraz ze swoimi dziećmi i korzystać tam z opieki oraz oddziaływań wychowawczych i terapeutycznych. Tym bardziej, że w myśl art. 32 konstytucji, władze publiczne powinny pomagać małoletnim matkom w budowaniu więzi rodzinnej z dzieckiem, sprzyjać rozwiązywaniu ich problemów, wspierać je i dawać szansę na godne życie.

W ocenie rzecznika wprowadzenie określonych zmian w tym zakresie powinno zostać poprzedzone diagnozą zjawiska oraz problemów, jakie mu towarzyszą, a także konsultacjami w środowiskach szczególnie zaangażowanych w działanie systemu profilaktyki i resocjalizacji młodzieży dotkniętej lub zagrożonej demoralizacją.

W związku z powyższym rzecznik praw dziecka zwrócił się resortu edukacji o podjęcie pilnych działań mających na celu rozwiązanie opisanego problemu.