Pierwotnie wyrok miał zostać ogłoszony 10 kwietnia, ale zaplanowane posiedzenie i ogłoszenie wyroku odwołano.
Przypomnijmy, iż w grudniu 2017 roku Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego na kanwie sprawy pracownika łódzkiej drukarni. Odmowę wykonania roll-upu dla fundacji LGBT tłumaczył on swymi przekonaniami. Został prawomocnie uznany przez sąd za winnego wykroczenia z art. 138 Kodeksu wykroczeń (sąd odstąpił od wymierzenia mu kary). Artykuł ten przewiduje grzywnę do 5 tys. zł za umyślną i bez uzasadnionej przyczyny odmowę wykonania świadczenia, do którego jest się zobowiązanym.
Czytaj także: Drukarz vs LGBT: Winny, ale bez grzywny - jest wyrok Sądu Najwyższego
Prokurator Generalny chce, by Trybunał Konstytucyjny uznał art. 138 za niezgodny z konstytucyjnymi zasadami demokratycznego państwa prawa, wolności sumienia i religii, a także wolności gospodarczej. – Wolność sumienia gwarantowana w konstytucji to wartość nadrzędna. Nie wolno nikogo zmuszać, by postępował wbrew własnemu sumieniu i przekonaniom, a tym bardziej za to karać – głosi uzasadnienie wniosku do TK.
Stanowisko Prokuratora Generalnego kwestionuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do postępowania w tej sprawie. Chce, aby TK stwierdził, że art. 138 jest za zgodny z Konstytucją.