Sejm przyjął dziś zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. „Za" głosowało 255 posłów, „przeciw" było 153, natomiast 26 „wstrzymało się" od głosu. Oznacza to, że już wkrótce w razie kontroli drogowej kierowcy nie będą musieli okazywać policjantom dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Policja sprawdzi zawarte w nich dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Już dziś znajdują się tam informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym, a także dane o polisie oraz o badaniu technicznym.
Obecnie kierowca, który nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Ale uwaga - po przyjętych zmianach nadal będą grozić kary za brak prawa jazdy.
Dowód rejestracyjny pojazdu trzeba będzie mieć przy sobie podczas wizyty w stacji kontroli pojazdów. Papierowy dokument będzie potrzebny, aby wstawić w nim pieczątkę potwierdzającą przejście badania. Jest to niezbędne podczas kontroli poza granicami kraju.
Działania związane z wdrożeniem systemu CEPiK 2.0 mają być zoptymalizowane. Poszczególne rozwiązania będą wprowadzane w terminach ogłaszanych w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Zapewni to stopniowe wprowadzanie nowych funkcji systemu.
Uchwalona nowelizacja przewiduje także:
- ujednolicenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) z zakresem danych o osobach i jednostkach uczestniczących w nabywaniu uprawnień do kierowania, gromadzonych w lokalnych ewidencjach i rejestrach przez starostów, marszałków województw i wojewodów;
- większą dostępność danych, m.in. przez wprowadzenie nowych możliwości pozyskiwania danych z Centralnej Ewidencji Kierowców do ponownego wykorzystania – za pomocą interfejsów wymiany danych – nieodpłatnie;
- wprowadzenie przepisów umożliwiających migrację danych o ośrodkach szkolenia, jeśli chodzi o świadectwa kwalifikacji zawodowej.
Nowe rozwiązania mają umożliwić stopniowe uruchamianie kolejnych e-usług dla obywateli (m.in. „sprawdź swoje uprawnienia", „sprawdź uprawnienia kierowcy", „udostępnij swoje dane pracodawcy").
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym trafi teraz do Senatu.