Wszystko przez wprowadzenie tzw. PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Zapomniano dostosować do niego zmienione w styczniu tego roku przepisy. A to oznacza, że w szkołach zawodowych, w których przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy wpisano do programu nauczania, we wrześniu – wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – pojawią się kłopoty.
Chodzi o to, że według art. 8 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wymagania wiekowe dla kategorii T to 16 lat, a dla kategorii B – 18 lat.
Kandydat na kierowcę będący uczniem w szkole, w której podstawa programowa przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym, może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed osiągnięciem minimalnego wieku.
– Ze względu na specyfikę klasy musimy pamiętać, że mamy do czynienia z uczniami urodzonymi zarówno 1 stycznia, jak i 31 grudnia tego samego roku – wyjaśnia Piotr Jakubiak, nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku, gdzie tę kwestię dostrzeżono.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami zajęcia z części praktycznej rozpoczyna się po przeprowadzeniu części teoretycznej szkolenia.