Minister spraw wewnętrznych przygotował projekt rozporządzenia, w którym umieścił formularz do przekazywania informacji dotyczących wykroczeń drogowych. Dzięki niemu sprawniej dowie się od policji, Inspekcji Transportu Drogowego, straży gminnych, służb celnej i granicznej o ich interwencjach na drogach.
Znowelizowany kodeks drogowy, który niebawem wejdzie w życie, nakłada na szefa resortu obowiązek informowania Komisji Europejskiej co dwa lata o liczbie udzielonych informacji, rodzajach wykroczeń i nieustalonych sprawcach. Po raz pierwszy taką informację będzie musiał przedstawić w 2016 r. Jakie jeszcze informacje znajdą się w formularzu?
Projekt wymienia: liczbę naruszeń ujawnionych za pośrednictwem urządzeń rejestrujących oraz naruszeń, w związku z którymi wysłano do właściciela lub posiadacza pojazdu zarejestrowanego w innym państwie unijnym zawiadomienie o popełnieniu naruszenia.
O jakich wykroczeniach informować będzie szef MSWiA? M.in. o przekroczeniu prędkości, jeździe bez zapiętych pasów bezpieczeństwa czy wymaganego dla motocyklistów kasku ochronnego, rozmowie przez telefon komórkowy bez wymaganego zestawu. Unijne policje będą miały obowiązek wymieniać się informacjami o sprawcach wykroczeń namierzonych przez fotoradary na ich terenie. Dotyczy to nie tylko kar nakładanych w trybie wykroczeniowym, ale także administracyjnym.
Wystarczy, że policja z któregoś państwa UE wystąpi o dane polskiego kierowcy, który np. przekroczył prędkość. Kiedy je otrzyma, wyśle wezwanie do wskazania kierowcy. Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, ukarze mandatem właściciela. Zmiany w kodeksie drogowym wymogła na nas unijna dyrektywa.