Aktualizacja: 23.03.2025 18:40 Publikacja: 01.11.2022 19:16
Foto: Adobe Stock
Zgodnie ze statystykami gromadzonymi w Systemie Elektronicznej Sprawozdawczości Policji (SESPOL) w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r. policja ujawniła 2495 wykroczeń polegających na korzystaniu z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia/przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub przejście dla pieszych. Posłowie twierdzą, że trzeba podwyższyć kary.
Wiceminister nie mówi „nie”. Twierdzi, że nie można wykluczyć podjęcia takich działań w przyszłości. Kluczowy głos ma mieć Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dziś skupia się ona na działaniach edukacyjnych.
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski proponuje usprawnienie procedur legalizacji samowoli budowlanej. Nie chodzi o wspieranie naruszania prawa, ale o bezpieczeństwo.
W wydaniu 4.54 na użytkowników aplikacji mObywatel czeka nowa funkcja, która jest związana z wprowadzoną niedawno usługą „Podpisz dokument”.
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Budowa ogrodzenia to jedna z pierwszych czynności wykonywanych po zakupie działki. Jeśli jednak mamy obok sąsiadów, sytuacja wymaga uzgodnień. Właściciele nieruchomości mogą się spotkać z propozycją współfinansowania budowy płotu lub jego wymiany. Czy trzeba na nią przystać?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dziesięć skrzyżowań dróg krajowych oraz pięć przejazdów kolejowo-drogowych zostanie objętych monitoringiem systemu RedLight - ogłosiło Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Przepisy o obowiązkowych badaniach lekarskich i psychologicznych nie zapobiegają dopuszczenia do pracy jako kierowcy (nawet przewożących towary niebezpieczne) osób z epilepsją czy nawet ubezwłasnowolnionych.
Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje przepisy, które pozbawią na lata lub dożywotnio skazywanych kierowców możliwości pracy w zawodach, w których wymagany jest wymóg niekaralności. Sam Adam Bodnar jako RPO kwestionował konstytucyjność takich regulacji.
Minął rok od wejścia w życie przepisów, które pozwalają na konfiskatę pojazdów za jazdę po alkoholu. Policja podała statystyki za cały ten okres. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami.
Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego w sprawie ustalania wysokości odszkodowań z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zamiast usunąć rozbieżności w orzecznictwie, rodzi kolejne pytania i wątpliwości, szczególnie w kontekście równego traktowania poszkodowanych - uważa Rzecznik Finansowy.
Liczba polis OC i AC rośnie z roku na rok. W 2024 r. ubezpieczyciele wypłacili z nich rekordową kwotę odszkodowań. Także dlatego, że rosną koszty szkód. W ślad za nimi po latach wojny cenowej ruszyły też ceny polis OC. W 2025 r. dalej będą drożeć.
Rząd chce zabierać prawo jazdy na pięć lat za złamanie zakazu, który w ostatnich latach narusza znikomy procent osób. Prawdziwym problemem nie są kierujący, którym dokument zatrzymano na krótki okres, lecz ci, którym w ogóle cofnięto uprawnienia.
Kierowanie pojazdem pomimo braku uprawnień, nie może być tolerowane i wymaga surowej kary – tak Ministerstwo Infrastruktury uzasadnia pomysł cofania uprawnień na pięć lat za złamanie trzymiesięcznego zakazu jazdy. Jednocześnie zastrzega, że prace nad tą propozycją nie zostały zakończone i może ona ulec zmianie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas