O czym trzeba pamiętać prowadząc samochód - poradnik

Zbliżają się święta i długi weekend majowy. Przed nami czas wzmożonych podróży i pokonywania coraz dłuższych tras. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady w ruchu drogowym i rozwiać wątpliwości, których kierowcy mają całkiem sporo. Pomagają w tym interpretacje Komendy Głównej Policji

Publikacja: 02.04.2012 10:20

Zimą grzanie, a latem chłodzenie to czynności, które wymagają dłuższego postoju z włączonym silnikiem.

Niewielu z nas wie, że taki postój może się skończyć mandatem. W jakiej wysokości?

Grozi za to stuzłotowy mandat. O karze za takie zachowanie mówi nie tylko kodeks wykroczeń, ale i taryfikator mandatów. Istnieje przepis, który zabrania pozostawienia włączonego silnika podczas postoju (powyżej 1 minuty) w obszarze zabudowanym (tylko i wyłącznie zabudowanym). Jeśli jednak kierowca chłodzi nagrzany samochód na parkingu, zanim wyruszy w trasę, policjant nie powinien interweniować. Co innego, jeśli oddalimy się od pojazdu z pracującym silnikiem lub przez dłuższy czas będziemy się ogrzewać w samochodzie – w tym przypadku istnieje spore ryzyko, że zostaniemy ukarani. W grę wchodzi art  60. ust. 2 kodeksu drogowego. Zabrania się w nim kierującemu:

- oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;

-  używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

-  pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym.

Kto ponosi odpowiedzialność i w rezultacie płaci za niezapięte przez pasażera pasy: on sam czy kierowca pojazdu?

W kwestii odpowiedzialności za niezastosowanie się przez pasażera do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przepisy stanowią, że to kierowca odpowiada za pasażerów i ma obowiązek pouczyć ich o konieczności zapięcia pasów oraz odmówić jazdy, jeśli nie wykonają tego polecenia. Jeżeli w trakcie jazdy pasażer samowolnie odepnie pas i tak zastanie go policjant drogówki, do odpowiedzialności może być pociągnięty zarówno kierowca, jak i pasażer. Niezależnie jednak od mandatu, który może zostać nałożony na pasażera, za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa kierujący pojazdem również może zostać ukarany mandatem w podobnej wysokości.

Od tej zasady są jednak wyjątki. Takiego obowiązku nie mają m.in.:

-  osoby mające orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,

-  kobiety w widocznej ciąży.

Policjant zatrzymał mi dowód rejestracyjny. Jako powód wpisał ograniczenie pola widzenia kierowcy poprzez naklejenie folii na szybach drzwi przednich. Czy miał do tego prawo?

Zgodnie z art. 66 prawa o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Ponadto konstrukcja pojazdu musi zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy. Zgodnie z powyższym polskie prawo zezwala na przyciemniane tylne szyby boczne, jeżeli właściciel pojazdu uzyska na to stosowny atest.

Na podstawie rozporządzenia ministra transportu i gospodarki morskiej w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia przednia szyba oraz boczne kierowcy i pasażera powinny zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu. W rozporządzeniu nie ma mowy o tylnych szybach bocznych. Policjant miał prawo zatrzymać panu dowód rejestracyjny, ponieważ naruszył pan przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

Czy słuchanie głośnej muzyki w aucie jest wykroczeniem?

Przepisy ruchu drogowego nie zabraniają słuchać głośnej muzyki. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierny hałas może być odebrany jako zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego. A to już jest wykroczenie  określone w art. 51 kodeksu wykroczeń, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Odrębnym i ważnym zagadnieniem jest słuchanie głośnej muzyki w samochodzie w ruchu miejskim – w ten sposób  kierujący ogranicza sobie możliwość usłyszenia sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.

Zimą grzanie, a latem chłodzenie to czynności, które wymagają dłuższego postoju z włączonym silnikiem.

Niewielu z nas wie, że taki postój może się skończyć mandatem. W jakiej wysokości?

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku