Z prośbą o zaskarżenie kasacyjne wyroku Sądu Rejonowego w Starachowicach zwrócił się do rzecznika Zbigniew L. (dane zmienione).
Sąd uznał go za winnego kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i orzekł roczny zakaz prowadzenia pojazdów. Zgodnie z art. 181 § 1 kodeksu karnego wykonawczego przesłał też prezydentowi miasta odpis prawomocnego wyroku. W myśl art. 182 §1 k.k.w. organ, do którego sąd przesłał orzeczenie zawierające zakaz prowadzenia pojazdów, jest zobowiązany do cofnięcia uprawnień w orzeczonym zakresie.
Kierowca ponosi również dalsze konsekwencje. Przepisy ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierowaniu pojazdami przewidują, że po uznaniu kierowcy za winnego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod działaniem środków działających podobnie należy go obowiązkowo skierować na badania lekarskie i psychologiczne.
Zbigniew L. został skierowany na badania psychologiczne na potrzeby wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy objętych kategorią B. Od tej decyzji prezydenta miasta odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach. Przekonywał, że jest ona przedwczesna, a wyrok sądu rejonowego niesłuszny, w związku z czym wystąpił do rzecznika praw obywatelskich o wniesienie kasacji. Jego zdaniem do czasu rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego sprawa skierowania na badania psychologiczne powinna zostać zawieszona.
Kolegium uznało żądanie za bezzasadne. Podkreśliło, że jest związane rozstrzygnięciem sądu. Skoro Zbigniew L. prowadził samochód w stanie nietrzeźwości i został za to skazany, starosta bądź prezydent miasta byli zobowiązani do skierowania go na badania psychologiczne.